18 Nisan 2024

Divan Sohbetleri 2021-2022 Dönemi

Salgın sürecinin ardından Süleymaniye Camii manzaralı Hacı Arif Bey Konağı Divan Salonu’nda sıcak çay ile simit ikramının muhabbeti kuvvetlendirdiği, hasbi gönüllerin değerli hocalarımızla buluştuğumuz, özlemle beklediğimiz KOCAV Divan Sohbetleri gerçekleştirdik. Geçen dönem üç hocamızı ağırladığımız Divan Sohbetleri’nde tadına doyulmaz sohbetler, gecelerimizi bereketlendirdi.

“Bildiğinizle Amel Ederseniz Bilmediğiniz Öğretilir”

Prof. Dr. Tahsin GÖRGÜN

(İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü)

Birçok konunun ve ismin yer aldığı geniş sohbette Türk düşüncesinin kök metinlerinden başlayarak batı filozoflarına, Hz. Muhammed’e, dilin hayatımızdaki önemine ve Z kuşağı tartışmalarına yer verildi.

Bizler bildiklerimizle matematik alanında, fizik alanında uygulamaya yöneldiğimizde bildiklerimizin sınırına ulaşıyoruz. O sınırlarla birlikte o sınırı aşma, ötesine geçme imkânı doğuyor. Dolayısıyla bildiğimizi uygulamaya yöneldiğimizde biz bilgimizi artırma geliştirme imkânı elde ediyoruz.” 

“Zamanla İlgili Problemlerde Ciddi Bir Muhasebe, Gerçekçi Bir Analiz Gerekiyor”

Prof. Dr. İhsan FAZLIOĞLU

(İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü)

İçinde bulunduğumuz zaman ile ilgili problemler ve bu problemlerin çözümüne ilişkin atılması gereken adımların konuşulduğu Divan Sohbeti’ndeProf. Dr. Fazlıoğlu’nun vurguladığı esas nokta bu problemlerin tam bir analizle ortaya konulması ve problemlerin çözümleri için de tam bir kararlılık halinin gözetilmesi gerektiği oldu.

Entelektüeller olarak yapmamız gereken, eğer kolumuz kangren olmuşsa o kolu kesmeyi göze alacak ciddiyette ve gözü karalıkta olmak.”

Türk Olmanın Bedeli

Prof. Dr. Mehmet Tayfun AMMAN

(Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü)

İnsanın biricikliğinden örnek vererekTürk olmanın bedelini anlatmasıyla sohbete başlayan Prof. Dr. Amman yetişmiş insanın özelliklerini ve nasıl yetişmiş insan olunacağını anlattı. Ardından zamanı verimli geçirmenin önemine ve yazılı kültürden dijital kültüre geçişin yaygınlaşmasına değindi.

“Hayatımızı ehemi mühime tercih ederek yaşamalıyız.”

Hazırlayan: R. İclal SAYMAN (İhtisas 2)

Nazlıcan İLHAN (İhtisas 2)