23 Nisan 2024

Sanat Kursları

Ruhu İşlemek

Bizi biz yapan kültürel unsurlarımızdan geleneksel Türk sanatlarını nitelikli üretime yönlendirip, geliştirmek, yaygınlaştırmak, desteklemek ve gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılmasını sağlamak amacıyla KOCAV bünyesinde hat, tezhip, ebru ve osmanlıca kursları verilmektedir.

Herkese açık olarak, tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen kurslara yoğun ilgi görmektedir. Türk millî kültürünün zenginliklerini öğretmek için uygun zemini hazırlayarak, alanında uzman hocalarla öğrencileri buluşturan KOCAV, öğrencilerinin estetik değerlerini yükseltirken, bu alanlarda da usta sanatçılar yetişmesine de vesile oluyor. 

Ceyhun Oydem’den Hat Dersleri

Kuran-ı Kerim’in en güzel yazılması çabasıyla meydana gelen hat sanatı geleneksel sanatlarımızın yapı taşlarından birini oluşturur. Hat kursu, Ceyhun Oydem gözetiminde cumartesi günleri vakıf merkezinde verilmektedir.

Nazlı Durmuşoğlu ile Tezhip Kursu

Özellikle Osmanlı döneminde ferman, berat ve Kur’an ayetleri gibi değerli evrakların manevi değerini ifade etmek amacıyla yapılan tezhip, Nazlı Durmuşoğlu gözetiminde KOCAV bünyesinde yeni öğrencileri ile tanışmaktadır.

Halide Dursun’la Ebru Kursu

Yalnız Allah’a inanan bir medeniyetin ürünü olan ebru sanatını tüm güzellikleriyle öğreten ve sevdiren hocamız Halide Dursun Cuma günleri vakıf merkezinde  çalışmalarını sürdürmektedir.

Ömer Erdoğdular Yönetiminde ‘‘Ney’’ Kursu

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da devam eden Ney kursu cumartesi günleri Gaspıralı İsmail Bey Salonu’nda yapılmaktadır. ‘‘Hocaların Hocası’’ Neyzen Ömer Erdoğdular’ın yönetimindeki Neyzen adayları Hacı Arif Bey Konağı’nı, geçmişten bugüne, alışık olduğu biçimde şenlendirmekteler.

KURSLARDAN KARELER