19 Temmuz 2024

KOCAV’da Ramazan Bereketi

Mukaddesatın ruha kendisini hatırlattığı on bir ayın sultanı Ramazan-ı şerif KOCAV’da ayrı bir güzel geçti. Özlenilen birlikteliğe Ramazan bereketi eklendi.

Tarihin ve sanatın bir başka olduğu Süleymaniye’de yer alan Vakıf merkezimiz Hacı Arif Bey Konağı ve Erol Güngör Kültür Merkezi’mizde salgın sürecindeki fiziki ayrılıkların telafi edildiği iftar ve sahur sofralarında buluştuk. Her bir Ramazan-ı şerif gününde ayrı bir heyecanla bir araya geldik. Kimi iftar ve sahur sofralarında mezun ve mensuplarımızın eş ve çocuklarının da ailecek katıldığı, çocuk sesleri ezan seslerine karıştı. Kiminde ise mekân algısını aşarak, ülkemizin dört bir yanında bulunan KOCAVlılar iftar sofralarında bir araya gelerek hasret giderdi.

Ramazan-ı şerif ayı boyunca günlük 70, toplamda 2.100 öğrencimizi iftarda Vakfımızın Erol Güngör Kültür Merkezi’nde ağırladık. Günlük iftarlarımızın ev sahipleri ve yakınları için öğrencilerimiz tarafından birer Hatm-i Şerif okundu.

Vakfımız Mütevelli Heyeti, Hacı Arif Bey Konağı’nda iftar programında bir araya gelerek iftar öncesi periyodik nisan ayı toplantısını gerçekleştirdi. Salgın sonrasında ilk kez yüz yüze iftar vesilesiyle bir araya gelen Mütevelli Heyeti üyelerimiz, Vakfımızın faaliyetlerini değerlendirdi ve yeni etkinliklerin planlamasını yaptı.

Vakfımız yönetim kurulu ise aileleriyle bir araya gelerek KOCAV’ın aile atmosferini bizatihi Hacı Arif Bey Konağı’nda gösterdi, verimli istişarelerde bulundu.

KOCAV’a dair her şeyin yer aldığı KOCAV Bülteni ve söyleyecek sözü olanların dergisi Rengâhenk yayın kurulu üyeleri, Hacı Arif Bey Konağı’nda iftar sofrasında buluşarak dergi çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundular. Toplantıda dergilerimizin yeni çıkan sayılarında yazıları beğenilen yazarlarımıza hediyeleri takdim edildi.

Ayrıca KOCAV ahde vefasını Ramazan bereketiyle buluşturarak Seminer hocalarımızdan merhum Ali Murat Daryal’ın eşi, Yıldız Daryal ile iftar sofrasında buluştu. Gençlerimiz, Yıldız Hanım’ın sohbetinden ve muhabbetinden nasiplendi.

Ramazan-ı şerif ayında KOCAV dostlarının verdiği fitre ve zekâtlar, doğrudan burs bütçesine aktarıldı. KOCAV bu yıl 309 öğrenciye burs veriyor.

KOCAV’da Ramazan Sohbetleri

KOCAV, sohbetlerini Ramazan-ı şerif ayına özel konuklarla gerçekleştirmek üzere düzenlediği Ramazan Sohbetleri’nde, iftardan sonra kahvelerimizi birlikte yudumlamaya davet etti.

KOCAV TV Youtube sayfasında canlı olarak yayımlanan Ramazan Sohbetleri’nin ilki 9 Nisan tarihinde gerçekleştirildi. Bu sohbette Marmara Üniversitesi İslam Tarihi Ana Bilim Dalı’ndan 2010 yılında emekli olan, halen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Fayda ile “Peygamber Efendimizin Dinimizdeki Yeri ve Sevgisi” başlıklı konu konuşuldu. Ramazan Sohbeti’nin yönlendiriciliğini Vakfımız Mütevelli Heyeti Üyesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Hakkı Ertan yaptı.

Ramazan Sohbetleri’nin 16 Nisan tarihindeki ikincisinin konukları, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni İhsan Özer ve İcracı Ahmet Yağmur Kucur idi. Yönlendiriciliğini Vakfımız Mütevelli Heyeti Üyesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Hakkı Ertan’ın yaptığı sohbette, “Medeniyet Dünyamızda Türk Musikisi” başlığıyla musikimiz ele alındı.

KOCAV’da Ramazan Sohbetleri’nin 23 Nisan tarihindeki son konukları, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Emin Ertan ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi, Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcımız Doç. Dr. Ümran Ay Say oldu. “Türk Kültürü ve Edebiyatında Ramazan” başlığıyla edebiyatımız ve Ramazana ilişkisinin ayrıntılarıyla ele alındığı sohbetin yönlendiriciliğini Vakıf Mütevelli Heyeti Üyesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Hakkı Ertan yaptı.

KOCAV’ın Ramazan-ı Şerif ayına her alanda gösterdiği ihtimamı göstererek sohbet kültürümüzün devamı mahiyetinde özel konu ve konuklarla düzenlediği Ramazan Sohbetleri,  Ramazan-ı Şerif’in kültür ve tarihimizdeki izlerini yeniden hatırlamamızı sağladı. KOCAV iftarları, sahurları, sohbetleri, dualarıyla mübarek aydan nasiplenmemize vesile oldu.

Meryem KARAKULAK

(Genel Yayın Yönetmeni)