18 Nisan 2024

KOCAV Bülteni 77. Sayısı Çıktı

Cumhuriyet Meşalesi, Varoluş Mücadelesi

İnsan durağan bir otonomiye sahip değildir. Hayatı boyunca hem ruhi hem fikri hem de fiziki olarak hareket halindedir. Hareket etmek yaşamanın bir parçasıdır. Yaşam ise uzun bir yol. Farkında olsak da olmasak da hepimiz bu yaşam denilen olgular bütününün bir yolcusuyuz. Yolcuyuz yani yoldayız. Yolda olmak da bu yolda arkamızda bıraktıklarımız da önemlidir. Dilimizin döndüğünce kalemimizin yazdığınca buradaki yazılarımız da bizim bu yoldaki mahsullerimizdir.

Bu sayımızda da Vakfımızın düzenlediği birçok etkinlik ile karşınızdayız. Sayfalarda şahit olacağınız üzere arkadaş- larımızın emekleri var, KOCAV’ın mesaisi var. Bilhassa Cumhuriyet’in 100. yılını kutladığımız bu günlerde, Vakfımızın Cumhuriyet’in 100. yılına özel faaliyetlerini de göreceksiniz.

Yüz yıldır yanan bu Cumhuriyet meşalesinin bize yol gös- terdiği, umut olduğu varoluş mücadelesini kendimize rehber edindiğimizi göreceksiniz.

Yol demiştik, yolda olmak demiştik. Bülten de bizlerin hayatındaki birçok yoldan biri. Emek verdiğimiz bu Bülten yolculuğunda yolu bizimle kesişen Ahmet Cenk Öcek, Ayşe Cerit, Beyza Sancaktar ve Nursena Şası arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyoruz. Aramızdan ayrılan Aslı Nur Lekesizbaş arka- daşımıza ise emekleri için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Sevgili okur, KOCAV’dan haberleri getirdiğimiz bu sayımızı sizlere sunuyoruz.

Ayşenur Güz

Cumhuriyetimizin 100. Yılında sizlere Gazi Mustafa Ke- mal Atatürk’ün “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” düsturunu benimsemiş cumhuriyet gençliğinin selam ile geldim. Bu gençlik ki kendisine verilen sorumlulukların farkın varıp görev bilinci ile hareket ederek karşınıza bu der- giyi çıkardı.

Bu sayımızda Cumhuriyetin yüzüncü yılına ithafen ger- çekleştirdiğimiz hikaye ve makale yarışmalarımızın haberleri yer alıyor. Ramazan heyecanımızı ve yaptığımız gezilerdeki güzel anılarımızı da sizlerle paylaşmak üzere sayfalarımı- za taşıdık. Bayramlaşma ile perçinlenen gönül bağlarımızı, uzaklardan gelen özlem dolu gurbet mektuplarımızı getirdik sizlere. İlmi rehberimiz Erol Güngör’ü vefatının 40. Yılında andığımız panelimizde gençlerle hocamızı bir araya getir- menin verdiği memnuniyet yer alıyor satırlarımızda. Birçok farklı alan ve konu hakkında hasbihal ettiğimiz depremden, Filistin’den, Ortadoğu’dan, divan şiirinin kadın şairlerinden ve daha nicesinden konuştuğumuz divan sohbetlerimizi dik- katinize sunuyoruz. Çekişmeli ama bir o kadar da dostane geçen satranç turnuvamızdan bahsediyoruz. Bunlar ve daha birçok başlık ile yine dolu dolu bir sayı ile karşınızdayız.

Vakıfımız Cumhuriyet gençliği için çalışırken Cumhuri- yet gençliği de bu çalışmaları tarihe not düşüyor. Tarihe not düştüğümüz bu satırları sizlerin beğenisine sunuyoruz, biz çalışmalarımızı yaparken çok heyecanlıydık umarım sizler de okurken bizlerle aynı heyecanı paylaşırsınız.

 Afra Yörükoğlu