14 Haziran 2024

Hakka Yürüyen KOCAVlıları Andık

KOCAV’ın her yıl yeni döneme başlarken geleneksel olarak gerçekleştirdiği “Hakka Yürüyen KOCAVlılar”anma programı, 7 Ekim 2023 Cumartesi günü Kirazlı Mescit Camii’nde büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Başta, Vakfımızın fikri önder olarak kabul ettiği Erol Güngör olmak üzere, değerli büyüklerimiz Hasan Kılıçarslan, Âdem Erim, Kemal Çapraz, Ömer Lütfi Mete, Durmuş Hocaoğlu, Mehmet Zeki Karahan, Ali Murat Daryal, Mehmed Niyazi Özdemir, Emin Işık, Yaşar Erdinç, A. Halûk Dursun, Hasan Bacanlı ve vakfımızdan Hakk’a yürümüş tüm KOCAVlılar için KOCAV’a gönül vermiş öğrencilerimiz tarafından 51 adet hatim okundu.

Mütevelli Heyeti Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Hakkı Ertan, Başakşehir Merkez Camii İmam Hatibi Önder Soy ve Abdullah Yasin Güler tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetleri ile merhumlar yâd edildi ve Hakk’a Yürüyen KOCAVlıların ruhlarına okunmuş olan hatmi şeriflerin duaları yapıldı. Mevlüt programının sonunda katılımcılara şeker ve helva ikramında bulunuldu.

Hakka Yürüyenlerin Ardından

“Çok Mutlu ve Gururlu Hissediyorum ”

“Hakk’a Yürüyen KOCAVlılar Anma Programı’nın her yıl düzenlenmesi ve herkesin buna özen göstererek gelmesi beni çok mutlu ediyor. Her sene düzenli olarak anılması benim için çok değerli. Hem babam adına hem de diğer kişiler adına çok mutlu ve gururlu hissediyorum”

Çağla ÇAPRAZ / Kemal Çapraz’ın kızı

“Bir Vefa Göstergesi”

“Hakk’a Yürüyen KOCAVlılar anma programı aslında KOCAV’ınbir vefa göstergesi. Dostların arkasından dua etmek, onları hayırla yâd etmek bu güzel vakfımızın geleneği haline geldi. Bu nedenle gerek bu geleneği başlatanlara gerekse sürdürenlere medyunu -u şükran. “

Prof. Dr. Abuzer KENDİGELEN / Mütevelli Heyeti Üyesi

“KOCAV bu hizmeti başlattığı ve devam ettirdiği için her türlü takdiri ve teşekkürü hak ediyor”

“Ben KOCAV’ın kuruluşundan beri içinde yer alıyorum. Vefat eden birçok hocamızı da şahsen tanıyordum. Öncelikle KOCAV bu hizmeti başlattığı ve devam ettirdiği için her türlü takdiri ve teşekkürü hak ediyor. Gençlerimizin milli ve manevi değerlerine bağlı olarak yetişmesi için verdiği mücadeleyi takdirle takip ediyorum. Rahmetli hocalarımız da bu gençlerimizin milli manevi manada çok iyi donanımlı yetişmesi için gayret eden insanlardı. Allah hepsine rahmet eylesin. Gönlümüzden geçen sizin gibi gençlerin de halkaya eklenip kıyamete kadar bu hizmetin devam etmesidir. Allah KOCAV’a hizmet eden, KOCAV’dan gelip geçen ama KOCAV’ı ihmal etmeyen, KOCAV’ın vazifesini kendi vazifesi gören gençlerimizden ve hocalarımızdan razı olsun. Hepsine başarılar diliyorum. Ölmüşlerimize de rahmet diliyorum.”

Ekrem KAFTAN / Emekli Gazeteci

“Bu müstesna vakfın yerini tutacak başka bir vakıf düşünemiyorum”

“Allah, bu sene yeniden bir araya gelip aynı havayı KOCAVlılarla beraber teneffüs etmeyi ve Hakk’a Yürüyen KOCAVlıları anmayı nasip etti, Rabbime hamdolsun. Ne mutlu bize Kur’an tilavetiyle, indirilen hatmi şeriflerin dualarıyla, mevlitle bu döneminin açılışını yaptık, bunu nasip eden Allah’a şükürler olsun. Allah, insanlık yararına, Türklük yararına, istikbalimizin teminatı olan evlatlarımızın yararına faaliyet göstermekte olan cümle topluluklara, vakıflara KOCAV gibi bir vakıf olmayı nasip etsin. Bu müstesna vakfın yerini tutacak başka bir vakıf düşünemiyorum. Vakfın üyesi ve gönül dostu olmaktan onur duyuyorum, gururluyum. Vakfı gayretle yürüten çay ocağındaki ve yatakhane temizliğindeki görevlilerden, vakıf başkanına kadar tüm herkesten Allah razı olsun. Allah, Hakk’a yürüyen KOCAVlılara, cümle KOCAV dostlarına, KOCAV’a gönül veren cümle Cennet mekân geçmişlerimize rahmetiyle muamele eylesin. Pırıl pırıl gençlerimizin de yolunu açık eylesin. Asım’ın nesli işte bu.”

Mehmet Resul ERİM / Merhum Âdem Erim mahdumu

“Bu tür programlar Sıla-i Rahim’e de sebep olur”

“Vakfımızın düzenlemiş olduğu bu anma programına Ayasofya Cami imamıyken kıymetli müdürümüz Hayrullah Cengiz ve rahmetli Emin Işık Hoca vesilesiyle katılmıştım. Emin Işık Hoca benim hocamdı ve bugün diğer hocalarımızla birlikte onun da ruhunu şad etmek için Kur’an okuduk. KOCAV, memleketimizin, milletimizin, gençliğimizin güzel bir yere gelebilmesi için memleketine, milletine, bayrağına, vatanına sahip çıkan evlatlara bir katkıda bulunan, yol gösterip ışık tutan bir vakıf. Rahmetli hocalarımız da bu konularda vakfa katkıda bulunan, bilgi ve ilimleriyle gençliğe ışık tutan eğitimci insanlar. Bu insanların burada yâd edilmesi, yarın bir gün hakkın rahmetine kavuştuğumuzda bizlerin de gıyabında bir Fatiha okutulması için bir özendirmedir ve bu güzel geleneğimizi unutturmamaktır. Bu tür programlar aynı zamanda Sıla-i Rahim’e de sebep olur. Bu nedenle bu vakfın senede bir defa da olsa bu şekilde toplanmasını, insanların buluşmasını ve geçmişlerimizin duayla yâd edilmesini güzel bir gelenek olarak buluyorum. Bir din adamı olarak da bu örfün her zaman devam etmesini temenni ediyorum. “

Önder SOY / Başakşehir Merkez Cami İmam Hatibi

“Her yıl bunu yaptığı için KOCAV’a teşekkürlerimi iletiyorum”

“2007 İstanbul Üniversitesi diş hekimliği mezunuyum. KOCAV, fakülte hayatım boyunca sürekli olarak bulunmayı en sevdiğim bir yerdi. 2010 yılından beri Sakarya’da görev yapıyorum ama Sakarya’ya gittiğimden beri vakıf ortamından hiç uzaklaşmadım. Her fırsatta tekrar kendimi burada buldum bir şekilde. Ortamı çok seviyorum ve çok mutluyum burada. Zaten lokalizasyon olarak tercihte vesaire Sakarya’yı seçmemin sebebi biraz daha bu ortama yakın olup gidip gelmekti. KOCAV’ın en güzel etkinliklerinden biri bu. Hakk’a Yürüyen KOCAVlıları anmak. Çünkü insanın vefattan sonra tabi ki yakınları, eşi dostu arkasından dua eder ama öğrencilerine bıraktığı eserlerin, bıraktığı bilgi birikiminin kendisine dönmesi böyle ortamlarda oluyor. Bu sebeple Hakka Yürüyen KOCAVlılar Anma Programı’nın onları tekrar hatırlayıp eserlerini konuşmak veeserlerini tekrar gözden geçirmek için de vesile olduğunu ve bu nedenle de çok güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Her yıl bunu yaptığı için KOCAV’a teşekkürlerimi iletiyorum.”

Yunus Emre KARTAL / Vakıf Mezunu

Hazırlayanlar: Efsanur TEKİN (İhtisas 2)

                  Mustafa Haluk GÜLTEKİN (İhtisas 2)