13 Temmuz 2024

Rengâhenk 58 Çıktı

Asırlık Çınarın Akisleri
Rengâhenk Dergisi olarak “Söyleyecek Sözümüz Var” şiarı ile 16 yıldır yayın hayatına emin adımlarla ilerliyoruz. 2007 yılında çıktığımız yolda birbirinden farklı renkleri bir araya getirerek bir ahenk yakalamaya çalıştık. Kalemimiz, çizgimiz, kadrajımız ile sözlerimizi aktardığımız, derdimizi paylaştığımız sayılarımız altmışa ulaşırken Erol Güngör, Ömer Lütfi Mete, Çocuk, Kadın, Gençlik, Aile, Kültür, Yunus Emre, Mehmed Niyazi, Vakıf başlıklı özel sayılar hazırladık.

Bağımsızlık düşüncesi ile 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, tarihi yolculuğumuzdaki varoluş mücadelemizi taçlandıran birlik ve beraberlik ruhunun büyük eseridir. Her daim söyleyecek sözü olan Rengâhenk Dergisi olarak Cumhuriyetimizin 100. yılına şahit olmanın ve ikinci asra girişine tanıklık etmenin coşkusu, içimizi sardı. Kültür Ocağı Vakfı bünyesinde hilalin gölgesinde kalemin izinde yetişen yazarların kaleminden çıkan Rengâhenk Dergisi bu coşku ile Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen Cumhuriyet Özel Sayısı çıkarmaya karar verdi.

Zaman, insan ve mekân ile anlam bulurken 100 yılın izlerine, geçmişten, geleceğin ayak seslerine kulak verdik bu özel sayımızda. Cumhuriyet tartışmasız bir zaferin öyküsü ve bağımsızlık mücadelenin meyvesidir. Ömrünü bu vatana ve millete adamış ecdada ve vakfetmeye devam edenlere selam olsun. Asırlık çınar olan Cumhuriyetimize selam olsun…

Türk devletlerinin varoluşuna şahit olmuş bir milletin tarihsel izlerini taşır Cumhuriyet. Milli egemenlik, toplum hayatındaki dönüşümler, kadın, iktisadi kalkınma, hukuk, basın, bilim, sanat, kültür, eğitim gibi birçok alanda yapılan Cumhuriyete dair izlerin takibini göreceğimiz bir sayı, Cumhuriyet özel sayı. Evvel Cumhuriyetin coşkusunu yurtdışındaki yansımalarını gözlemledik. Mücadele ve meclis kararı ile evrenselleşen Cumhuriyet kavramı çeşitli konu alanlarıyla okuyucunun karşısında. Yirminci yüzyılın dünyasının millet inşasında Türk milletinin varoluş serencamı, kadim medeniyet anlayıştan atiye köprü olan bağlantılar yine ahenkli sayfalarımızda. Bir asra eşlik eden maddi ve manevi unsurlar, yüzyılın aynası; sözü, yazısı, kitabı, insanı, yolu, gayesi, çizimi, sesi, sporu, sanayisi, teknolojisi, mimarisi, hukuk ve eğitimi de içine alarak söyleyecek sözümüzü Cumhuriyet için yineledik.

Cumhuriyet bizlere emanettir ve emanetten biz mesulüz. Bunun için onu yine biz yaşatacağız. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı, kutlu olsun. Dün, bugün, yarın daima…