14 Haziran 2024

Ahde Vefa İmandandır

“Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;

Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.

Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,

Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.”

Yahya Kemal BEYATLI

Bizler, Nizam-ı Alem uğruna yüzyıllardır ölümle kol kola gezmiş, arkadaş olmuş, yoldaş olmuş bir milletin evlatlarıyız. Bizler, ölüm gününe düğün günü diyen ölmeyi Hakk’a yürümek olarak niteleyen bir milletin evlatlarıyız. Bizler ölümle, “öldüm de uyandım gülüm” diyecek kadar yakın, birbirimize aşina, bizler mezarlıklarını yaşadığı şehrin içinde yapacak kadar ölüme yakın, ölümü aklında tutan bir milletiz. Ölüm, bir Müslüman için uykudan uyanmak, gerçeğe kavuşmak sonsuz yaşamak demektir. Fakat dünyada yaşanan dostluklar, hatıralar, ahirete intikal eden ve bu dünyada kalan iki insan arasında bir hüznün peyda olmasına sebep olur. Hüznümüzü içimizde, mahşer gününde sevdiklerimize kavuşacağız, heyecanıyla yaşar; heyecan, hüzün, sevinç ve kederi aynı halde karışık bir şekilde yaşamanın hazzına ulaşırız. Böyle bir ruh dünyasını bizlere bahşettiği için Yüce Allah’a sonsuz teşekkürler…

Ve dahi bizler ahde vefanın ne demek olduğunu bilen bir milletin evlatlarıyız. Ahirete intikal eden, Hakk’a yürüyenlerimizi anmaktan geri kalmayız, onları ve onların hatıralarını yaşatmayı sürdürür, emanetlerine sahip çıkmaya çalışırız. İşte Kültür Ocağı Vakfı, 27 Aralık Cumartesi günü böyle bir çabanın, gayretin ve uğraşın tatlı heyecanına ev sahipliği yaptı.

Durmuş Hocaoğlu, Hasan Kılıçaslan, Kemal Çapraz ve Ömer Lütfi Mete rahmetlilerimizin ruhlarına hatmi şerifler okundu. Sadrazam Kaptan-ı Derya Basmacızade İbrahim Paşa Camii  kılınan öğle namazının ardından Kuran-ı Kerim okundu ve hatim duası yapıldı. Hakk’a yürüyen KOCAVlılarımızın hayrına öğle yemeği dağıtıldı. Oluşan manevi atmosferin altında “Ey iman edenler! Allah’ın azabına maruz kalmaktan korunun. Herkes yarın ahireti için ne gönderdiğine dikkat etsin.”(Haşr Suresi 18. Ayet), “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.”(Bakara Suresi 156. Ayet ) Ayet-i Celile’leri ve “Lezzetleri yok eden ölümü çok anın” Hadis-i Şerif’i yeniden müşahede edildi. Programa iştirak eden dostlar hasbihal ettiler, hasret giderdiler ve gönül huzuruyla programdan ayrıldılar.