19 Temmuz 2024

Ziya Gökalp Öğrenci Sempozyumu Gerçekleştirildi

KOCAV seminerleri bitiminde, Güz ve Bahar dönem sonlarında olmak üzere yılda iki defa düzenlenen KOCAV Öğrenci Sempozyumu’nun bu dönem ki başlığı  ‘’Ziya Gökalp idi. ‘’Ziya Gökalp Öğrenci Sempozyumu’’ 20 Aralık 2014 Cumartesi günü Erol Güngör Kültür Merkezi’nde (EGKM) gerçekleştirildi. Öğrenci Sempozyumunun Koordinatörlüğünü İÜ Edebiyat Fakültesi Arş. Gör. M.Fatih Karakaya üstlendi.

‘’Ziya Gökalp Sempozyumu’’ eş zamanlı olarak üç ayrı salonda, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki bölümde yapıldı. Sempozyum, ‘’Bir Fikir Adamının Romanı, Ziya Gökalp Düşüncesi, Ziya Gökalp ve Çağdaşları, Ziya Gökalp’in Tarzı-ı Siyaseti, Ziya Gökalp’in Takipçileri, Ziya Gökalp’in Sosyolojsi’’ olmak üzere altı oturumda gerçekleştirildi.  

Sempozyumda sunum yapan ‘’KOCAV İhtisas Sınıfı’’ öğrencileri: Bir Fikir Adamının Romanı: Ziya Gökalp’in Biyografisi, Türkiye’nin İlk Sosyoloji Kürsüsü: İstanbul Sosyolojisi, Ziya Gökalp Düşüncesinde Din, Ziya Gökalp ve Resmi İdeoloji Meselesi, Ziya Gökalp’in Malta Sürgünü ve Malta Dersleri, Ziya Gökalp ve Yahya Kemal, Osmanlıcılık, İslamcılık, Türkçülük Cereyanlarının Serüveni, Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp’in ‘’İçeri’’den Eleştirisi: Erol Güngör, Gabriel Tarde’dan Emile Durkheim’a Ziya Gökalp’in Sosyolojik Arayışları, Türk Medeniyeti Tarihi… Gibi konularda bilgi verdiler ve değerlendirmelerde bulundular. Toplamda 26 tebliğin sunulduğu sempozyumun oturum başkanlıklarını ihtisas 2 sınıfı öğrencilerinden Muhammed Emin Yardımcı, Erdem Umudum, Dilek Akgümüş, Ali Emre Sucu, Yunus Emre Oğuz ve Elif Darıcı üstlendi.