21 Haziran 2024

KOCAV, Gençleri Sanatla Buluşturmaya Devam Ediyor

Suya Atılan İmza; Ebru

Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV), gelenekli Türk-İslam sanatlarına verdiği önemin bir göstergesi olarak her sene bu alanlarda kurslar düzenliyor.

Yaklaşık 10 seneden bu yana, Ebru Sanatçısı Halide Dursun gözetiminde devam eden “Ebru Kursu” vakfın en önemli çalışmaları arasında yer alıyor. Yeni dönemde, yeni öğrencileriyle birlikte Cuma günleri 12.00 – 18.00 saatleri arasında KOCAV Hacı Arif Bey Konağı, Mustafa Düzgünman Ebru Atölyesi’nde gerçekleşen derslere, öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor.

KOCAV, bir taraftan Türk-İslam sanatlarını yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak, diğer taraftan da öğrencilere ebru sanatının inceliklerini ve güzelliklerini keşfetme imkanı sağlamak gayesiyle bu kursları her yıl düzenli olarak gerçekleştiriyor.

Kurslara katılan öğrenciler; tekne, fırça, biz v.b gibi malzemeleri yakından tanırken; Akkase, Çiçek, Taraklı gibi ebru tekniklerini öğreniyor.

Dinle Ney’den…

Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV) sanat kursları, her yıl olduğu gibi bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor.

Süleymaniye’nin sokaklarında, Bestekâr Hacı Arifbey’in konağında yükselen Ney sesi, bu sese kulak veren KOCAV öğrencileri tarafından da yoğun ilgi görüyor.

Neyzen İsmail Hakkı Hafız nezaretinde, Cumartesi günleri 11.00-13.00 saatleri arasında düzenlenen Ney kursu, yeni katılan öğrencilerle beraber başlangıç aşamasında gerçekleştiriliyor.

Dünyaca ünlü ve devlet sanatçısı olan Neyzen Ömer Erdoğdular’ın yönetiminde yapılan dersler ise yine Cumartesi günleri 15.00 – 18.00 saatleri arasında KOCAV Divan Salonu’nda düzenleniyor.

KOCAV, sanatı ve sanatçıları destekleyen kurslarıyla yeni dönemde de çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

  Hazırlayan – Mustafa Haluk Gültekin   (İhtisas – I)