14 Haziran 2024

İnovasyon, Süreklilik ve Azim

KOCAV Kariyer Geliştirme Merkezi’nin (KOCAV KAGEM) düzenlediği Ekonomi Divan Sohbetleri’nin bu dönemki son konuğuÖztiryakiler AŞ Genel Müdürü Yüksel Yalçın’ı idi. Hacı Arif Bey Konağı’nda gerçekleştirilen Divanın konusu “İç Girişimcilikten Küresel Markalaşmaya” başlığı altında yapıldı.

“KOCAV güçlü manevi atmosferi olan bir yer”cümlesiylekouşmasına girizgâh yapan Yalçın, öncelikle Büyükçekmece merkezli ancak Türkiye’nin farklı bölgelerinde ve Rusya’da fabrikası olan ÖztiryakilerAŞ ve kendileri hakkında bilgi ver. Yalçın, konuşmasında elde ettikleri başarı ve Avrupa’da ilk beşte, dünyada 16. sırada olmalarının sebebi olan stratejinin değerini ve tecrübelerini paylaşacağını söyledi.Uluslararası anlamda kazandıkları konum veJapon ortaklığına değinerek bunu fırsat bilmek kadar mühendislik anlamında kazanacaklarının değerine de vurgu yaptı.

Mutfak ve inovasyon konularında dünyadaki önemli kişilerle çalıştıklarını söyleyen Yalçın bunu yaparken geçirdikleri süreci ve piyasayı değerlendirerek yenileşmeyi sağlayacak ARGE çalışmaları üzerinde durdu. İnovasyonun önemine dair bakış açılarını“kopyalamak kolay ama mesele tasarımı yapmak ve eklemelerinizi ihtiyaçlara yönelik çalışmalar yapmaktır.”sözü ile izah ederek konuşmalarına devam ettiler. Yalçın, “istediğiniz kadar kendinizi geliştirin ama rakiplerinizi geçemiyorsanız, teknolojiyi siz üretemiyorsanız bir önemi yok.” diyerek patent değerlerine vurgu yaptı.

Yüksel Yalçın, İtalya ve Almanya fuarlarında kurdukları stantları anlatarak, ürünlerini güçlü ve özgüvenli bir şekilde, Türk malı olarak sunmanın değerini anlattı.“İlk başlardaki durumda ekip olarak herkesin sorumluluk aldığı bir haldeyken artık her alanda kendini geliştirmiş uzmanlar var. Dijitalleşme konusunda en iyisini yakalamak lazım aksi halde başkalarının peşinde gidersiniz. İşte iç girişim burada devreye giriyor.” diyerek bu süreç içerisinde neler yaptıklarını ve hiçbir başarının kendiliğinden gelmediğinin çalışmanın değerinin anlaşılması gerektiğinin üzerinde durdu.“Var olan bir sorunun çözümü veya küçük bir gelişme büyük sonuçlara sebep olabiliyor.” diyerekiç girişimde çalışanın geliştirdiği yeniliklerin direkt olayın gelişimine katkıda bulunduğunu aktardılar. Sürekliliğin değerini vurgulamak adına“Eğer dijital ihtiyaçları dahil ederseniz buzdolabını 600 dolara satarsınız veya dijital teknolojiler olursa bu hayli yükselir ve sizi geliştirir. Tekrar sizden beklenir bu yüzden süreklilik önemli.” dediler.

Bilgiyi, başarıyı ve görevi paylaşmanın gerekliliğine değinerek şu açıklamalarda bulundular:“Bir aracı daha ucuza satan firma eğer bu ürün için ara malzemeyi dışardan alarak ucuz yapıyorsa ve milli bir değer üretmek sizin için önem arz ediyorsa mühendislik ve satın almanın ortak işi olarak gidip nasıl daha kaliteli ve ucuz yapacağını öğrenmelisin.”

Yapmış oldukları mutfak işlerinin birer sanat eseri olduğunu veher şubede aynı işin yapılması gerektiğini söyleyerek tekrar teknolojinin önemine vurgu yaptılar. Sohbet, dinleyicilerin soruları ve katkılarıyla son buldu.

Burhan Kerem ÖZDEMİR (İhtisas 2)