12 Temmuz 2024

Etkinliklerimizi Mercek Altına Aldık

KOCAV S. Ahmet Arvasi Kültür Merkezi Açılış Töreni ve 3. Mezunlar Buluşması etkinliklerini değerlendirme toplantısı, 24 Ekim Perşembe akşamı her büyük organizasyon sonrasında alışılageldiği üzere Selam Et Lokantası’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda her iki etkinlikte görev alan öğrenciler, etkinliklere dair görüş ve eleştirilerini paylaştılar, fikirlerini beyan ettiler. KOCAV’da daha evvel başka etkinliklerde görevler almış olmanın gururunu bir kez daha yaşayanların yanında Vakfın bir etkinliğinde ilk kez yer almış olmanın verdiği mutluluk ve heyecanı paylaşanlar da vardı.

“İnsan Merkezli Medeniyete Yürüyeceğiz”

KOCAV Başkanı Av. Dr. Ali Ürey, toplantıda yaptığı konuşmadan organizasyonlarda emeği geçen öğrencilere teşekkürlerini ileterek özlenen medeniyet yolundaki kılavuz çizgilerine şu sözleri ile vurgu yaptı: “Milletimiz çoğunlukla ‘kompleks’ olarak nitelendireceğimiz iki akıma maruz kalıyor: Biri yüzünü Batı’ya çevirip kendi değerlerine sırtını dönüp onu küçümseyen; ‘bizden adam olmaz’ diyen ‘Batı’ hayranı bir aşağılık kompleksi; diğeri de, güneyimizdeki ve doğumuzdaki fikri akımlardan etkilenen ve bu bölgelerin gelenek ve göreneklerini ‘din’ sanan kendi Müslümanlığından utanan ‘bizden Müslüman olmaz’ diyen ‘Doğu’ hayranı bir aşağılık kompleksi. Biz sağlıksız bu iki komplekse de uzağız. Batı’nın bize öğreteceği ‘insanlık’ dersi olmadığı gibi Doğu’nun bize öğreteceği ‘din’ de yoktur. Biz her türlü düşünce ve görüşü okuyacağız, araştıracağız, kendimizi dünyaya kapatmayacağız. Ancak bu büyük milletin tarihi, bahsettiğim her iki alanda da altın har)erle yazılacak örneklere sahip olduğu gibi ‘insan merkezli’ yeni bir medeniyeti inşa edecek birikime de sahiptir. Her zaman büyük Türk Milletine mensup olmanın gururunu yaşamalıyız.”

Toplantıda, gönülden yapılan işlerin muhakkak gurur verici başarılarla sonuçlandığı üzerinde duruldu. Ayrıca, bu tür büyük organizasyonlardan sonra yapılan yemekli değerlendirme toplantılarıyla, bir yandan arkadaşlar arasındaki bağların daha sıkı ve samimi hale geldiği, diğer yandan da gençlerin tatlı yorgunluklarını üzerlerinden attığı görüşüne vurgu yapıldı.