23 Nisan 2024

Emin Işık (1936-2019)

Vakıf Meclis Üyemiz Emin Işık Hakk’a Yürüdü

Hocaların hocası, ömrünü İslam’a adamış, ilerleyen yaşına rağmen öğretmekten bir an bile vazgeçmemiş Seminer hocalarımızdan, Vakıf Meclis Üyemiz Dr. Emin Işık, 1 Ağustos 2019 Perşembe günü İstanbul’da vefat etti. 83 yaşında vefat eden Hocamızın cenazesi, Şişli Camii’nde Cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi. Hocamız, öğrencilerinin, sevenlerinin ve KOCAVlıların tekbirleriyle uğurlandı.

“İslamın Özü İle anlaşılması İçin Mücadele Etti”

“Uluğbeyler Emin Işık” belgesel galasında konuşan Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey’in şu sözleri hocamızın ne kadar önemli bir dava ve ilim adamı olduğunu özetliyor: “Emin Işık hocamız tanıdığımız günden beri hiçbir rüzgârın etkisinde kalmaksızın bu milletin kadim değerlerine saygı duyarak, dini bizzat özü ile kabul ederek anlaşılmasına, yaşanılmasına hizmet etti. Zaman zaman çeşitli rüzgârlara kapılanlar gibi Türk milletine küfretmedi. Din adına bu millete sövmedi. Emin Işık hoca dinin, İslam’ın Türk milleti ile nasıl bir bütün ve barışık olduğunun yaşayan timsalidir.” 

Hâfız, Mesnevîhan, Mevlidhan, musiki meclislerinin vazgeçilmez ismi, bulunduğu mekâna neşe getiren, açık sözlü hocamız Dr. Emin Işık’a Allah’tan rahmet dileriz.

Dr. Emin Işık Kimdir ?

Emin Işık, 1936’da Hatay’da dünyaya geldi. İlk dini eğitimini aynı zamanda köyün imamı olan babası Hoca Şemseddin Efendi’den alan Emin Işık, Demirköprü Köyü İlkokulu’nda okuduktan sonra iki yıl Antakya Kur’an Kursu’nda, Kur’an hafızlığı eğitimi aldı. 1960’ta İstanbul İmam Hatip Okulu’nu, 1964’te ise İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ü bitirdi. İstanbul İmam Hatip Okulu’nda 1965-1968 yılları arasında öğretmenlik yapan hocamız, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi) Kur’an İlimleri ve Tefsir Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Ebubekr İbnu’l Enbari’nin “Kitabu’l-Vakfi ve’l-İbtida” adlı eseri üzerinde yaptığı edisyon kritik çalışmasıyla doktorasını tamamladı. 100’den fazla makale ile ansiklopedi maddesi kaleme alan Dr. Işık, 39 sene 4 ay süren resmi hizmetin ardından 2001’de emekli olmuştu. Emekliliğinden sonrada çalışmalarına devam eden Hocamız, yılmadan, usanmadan öğretmeye ve örnek olmaya devam etti.

Eserleri: Devleti Kuran İrade (1971), Kur’an’ın Getirdiği İrade (1974), Bilginler Konuşuyor (Suphi Saatçi, Abdülkadir Özcan, Altan Deliorman, Cezmi Eraslan, Durmuş Hocaoğlu ile, 2003), Belh’in Güvercinleri (2008), Aşkı Meşk Etmek (2010), Türk Düşüncesi (Abdullah Çiftçi, Abdullah Kederoğlu, Dilaver Cebeci, Yümni Sezen ile 2010), Nurettin Topçu – Çağdaş Bir Dervişin Dünyası (2019)