18 Mayıs 2024

Alanında Bir İlk: “Alet İşler” Kitabı Çıktı

Vakfımız Meclis Üyesi ve Türkiye’nin ilk el aletleri üretim şirketi Kanca Yönetim KuruluBaşkanı Alper Kanca’nın hazırlanmasında katkılarını sunduğu “Alet İşler” kitabı yayımlandı. Aletlerin dünyadaki ve Anadolu coğrafyasındaki mevcudiyetini işleyen ve 41 yazarın kaleme aldığı toplamda 44 makalenin bir araya gelmesiyle oluşan çalışma, Türkçede aletlerle ilgili hazırlanan ilk eser oldu. Esasen müze kurma hedefi kapsamında burada sergilenecek malzemeler hakkında, şirketin 55. yılında kendi literatürünü oluşturarak alanında bir ilke imza atmış oldu. 564 sayfalık eserin editörlüğünü Akif Kuruçay, sanat yönetmenliğini Ömer Onay üstlenirken; eserdeki görsel çalışmaların sahibi ise Affan Coşkun ve İsmail Küçük oldu.

Kitabın Ortaya Çıkış Hikâyesi

Kanca’nın 55. yıl için 10 Aralık 2022 tarihinde İstanbul Deniz Müze’ndetertip edilentanıtım programında kitaba ilişkin açıklamalar da misafirlerle paylaşıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Kanca, açılış konuşmasında aletlerin taşıdığı önemi vurgulayarak sadece bilginin değil; bunu pratiğe döken aletlerin mahiyetine de dikkat çekti. Bu noktada Mimar Sinan’ın ustalığını meydana getiren şeylerin başında teknoloji ve kullandığı aletlerin geldiği örneğini veren Kanca, bu bakımdan medeniyetin önemli parçalarının kullanılan aletin kalitesiyle ortaya çıktığını vurguladı. Alper Kanca konuşmasının devamında, Anadolu aletlerini bir müze girişimiyle sergileme planlarını yaparken bu malzemeler hakkındaki bilgi eksikliğinin farkına vardıklarını ifade etti, “Türkiye’de aletler üzerine kaleme alınmış derli toplu bir kaynak neredeyse yoktu. Şifahi aktarımla nesilden nesle intikal eden bir uzmanlık alanı ile karşı karşıyaydık. ABD, Fransa, Almanya gibi ülkelerde el aletleri üzerine hazırlanmış sayısız kitap vardı. Bunlardan bir kısmını getirip tercüme ettirerek, ‘Bu alandaki boşluğu kapatabilir miyiz?’ diye düşündük. Gördük ki onlarda bizim coğrafyamızın aletleri ile ilgili bir iki satır ya var ya yoktu. Bu eksiğimizi kendimiz gidermeliydik. Bir kitap hazırlamalıydık, bizim aletlerimiz yer almalıydı. Ayrıca aletlerin dünyasına farklı, bambaşka noktalardan da bakabilmeliydik. Çalışmamız; eksik kaldığımız bu alana, geniş çerçeveden bakacak başvuru kaynağı bir kitap olmalıydı.”

Alanında uzman birçok arkeolog ve akademisyenin katılım sağladığı etkinlik, kokteyl ile başlayarak ev sahiplerinin ve bazı davetlilerin konuşmalarıyla devam etti. Akabinde Deniz Müzesi gezisiyle yapılan kapanışın ardından program sonunda misafirlere Alet İşler kitabı ile sembolik bir hatıra niteliğindeki Kanca amblemi taşıyan bir çekiç hediye edildi. Bizler de KOCAV ailesi olarak imza niteliğindeki bu çalışmayı tebrik ediyor, Alper Kanca ve ekibine başarı dileklerimizi iletiyoruz.

HAZIRLAYAN

Beyzanur KANDEMİR (İhtisas 2)