12 Temmuz 2024

Televizyon Programları

Amacı kültüre hizmet olan KOCAV, her alanda olduğu gibi geniş kitlelere ulaşmak için görsel yayıncılık alanında da hizmetler vermektedir. Bu bağlamda hayata geçen  ilk proje, TRT AVAZ için hazırlanan “Kültür Harmanı’’  oldu. KOCAV mezunlarından  Murat Çeri’nin yönetmenliğinde hazırlanan program 2011 Haziran ayın yayımlanmaya başladı. Her hafta 30 dakikalık program, 117 bölüm sürdü.

İkinci görsel yayınımız ise yine TRT AVAZ için hazırlanan “Vizesiz’’ programı idi. Vizesiz dolaşılabilen 6 Balkan ülkesinin Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Arnavutluk, Makedonya) tanıtıldığı program 13 bölüm sürdü. Vizesiz, 40 dakika boyunca izleyenleri, ülkelerin şairleri ve yazarlarıyla sanatsal bir yolculuğa çıkardı.

KOCAV’ın üçüncü televizyon programı olarak “Kültürden Medeniyete”yi çekti. Türk kültürünü ve yoğrulduğu medeniyeti derinlemesine irdeleyen  kültür-sanat programı Kültürden Medeniyete, TRT AVAZ ekranlarında 26 bölüm yayımlandı. Her hafta özel konu ve konukların yanı sıra farklı bir mekândan izleyiciye merhaba diye  Kültürden Medeniyete, kültürel ve sanatsal zenginliğimizi günümüz insanıyla buluşturup geçmiş ile gelecek arasında görsel köprü vazifesi kurdu.

KOCAV Belgeselleri

KOCAV, televizyon programlarından sonra ilk görsel yayıncılık ürününü belgesel alanında verdi. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ilk belgesel çalışmasında, “Uluğbeyler Turan Yazgan Belgeseli”, Türk dünyasının korkut atası, ilim, kültür ve dava adamı Prof. Dr. Turan Yazgan anlatıldı. Uluğbeyler Belgesel dizisi Turan Yazgan ile başladı, “Emin Işık” belgeseli ile devam ederek KOCAV, faaliyet alanları kapsamında farklı belgesel projeleri tasarlamaktadır.

KOCAV, TV programlarıyla bir yandan sinema televizyon alanında eğitim gören arkadaşların önünü açarken, Türk kültürünün zengin unsurlarını kitlelere ulaştırmaktadır.