14 Haziran 2024

Vakıf Meclisi Üyemiz Arş. Gör. Esra Gültekin Trt Avaz’a Konuk Oldu

TRT AVAZ’da yayınlanan ve Kübra Güran Yiğitbaşı’nın hazırlayıp sunduğu Dijital Çağda Ebeveynlik adlı programa Vakıf Meclisi Üyemiz, Düşünce Dergisi Editörü, KOCAV Bülteni Danışma Kurulu Üyesi ve Rengâhenk dergisi köşe yazarı FSMVÜ Hukuk Fakültesi Arş. Gör. Esra Gültekin konuk oldu. Meraklıların ilgi ile beklediği program, 30 Ekim 2021 saat 15.30’da seyirci ile buluştu.

Programın 2. bölümüne katılan Arş. Gör. Gültekin, bilgi ve veri mahremiyeti hakkında bilgi verirken 2018 yılında Çocuk ve Medeniyet dergisinde yayımlanan “Çocuğun Kişilik Hakkının Ana-Baba Tarafından Sosyal Medya Aracılığıyla İhlalinin Hukuki Görünümü” adlı makalesinde de değindiği çocukların veri ve bilgi mahremiyetinin önemine vurgu yaptı. “Dijital dönmelerde eğer bir şey ücretsiz ise ücret sizsinizdir.” diyerek şirketlerin bu verileri işlemesi sonucunda verdikleri hizmetin karşılığını aldıklarını söyledi. Çocukların, kendi anne ve babalarının sosyal medya hesaplarında nesne haline gelmesine de değinen Arş. Gör. Gültekin, bu durumun hukuki boyutları konusunda da bilgiler verdi.

Dijital araçların insan ilişkilerine yeni bir boyut kazandırdığı günümüzde, sanal dünya ve gerçek dünya ekseninde aile-çocuk, genç-yaşlı bireyler arasındaki iletişimi konu alan doğru iletişimin nasıl kurulması gerektiği ve dijital ortamın tehlikelerinden kendimizi ve çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz gibi soruların yanıtlandığı program, cumartesi günleri TRT AVAZ kanalında yayınlanmakta.

Hazırlayan:

Afra YÖRÜKOĞLU (Gelişme 2)