18 Nisan 2024

Uluğbeyler Mehmed Niyazi Belgeseli Çekimleri Sona Erdi

KOCAV, Uluğbeyler belgesel dizisi ile kültür ve düşünce dünyamıza önemli izler bırakan şahsiyetleri anlamaya ve anlatmaya araştırmacı, yazar Mehmed Niyazi’nin hayatını konu alan Uluğbeyler Mehmed Niyazi belgeseli ile devam ediyor. Vakıf Meclis Üyemiz ve Seminer Hocalarımızdan merhum Mehmed Niyazi’nin hayatını konu alan belgesel, büyük fikir ve dava adamını tüm yönleriyle anlatmayı planlıyor. Ailesi, dostları ve öğrencilerinin gözünden Mehmed Niyazi’yi dinleyeceğimiz belgesel, vatan, millet ve tarih şuuru için ömrünü feda eden Mehmed Niyazi’yi gelecek nesillere aktaracak.

Yapımcılığını KOCAV Yayıncılık’ın üstlendiği belgesel, Uluğbeyler belgesel dizisinin dördüncüsü olacak. Yönetmenliğini Mezunlarımızdan Murat Çeri’nin yaptığı belgesel, Nisan 2019 tarihinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Müdürlüğü tarafından desteklenmeye layık görüldü. Uluğbeyler Mehmed Niyazi belgeselinin çekimleri  Kasım 2019’da tamamlandı.

  Uluğbeyler KOCAV’ın Bir Vefa Hamlesi

Uluğbeyler belgesel dizisi, KOCAV’ın şiar edindiği vefa duygusunun bir yansımasıdır. Bu belgesel dizisi ile Türk dünyasında iz bırakan, kendini Türk milletine adayan ve bu güzel gaye uğrunda yılmadan çalışan gönül erlerini yâd etmek isteyen KOCAV Yayıncılık, bugüne kadar Turan Yazgan, Emin Işık ve Süheyl Ünver gibi Türk ilim, kültür, sanat hayatına damga vurmuş üç önemli ismin hayatını belgeselleştirmiştir. Uluğbeyler belgesel dizisi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmektedir. Uluğbeyler Turan Yazgan ve Emin Işık belgeselleri Mezunlarımızda Murat Çeri, Süheyl Ünver belgeseli ise yine Mezunlarımızdan Dr. Öğr. Üyesi Mesut Aytekin tarafından çekilmiştir. 

Hazırlayan

Ahmet AYKUT

(İhtisas 2)