19 Temmuz 2024

TÜRKAY Dergisi KOCAV’ı Tanıttı

İnternet ortamında yayınlanan süreli, ulusal hakemli dergilerden biri olanTÜRKAY 9. sayısında KOCAV’a geniş yer verdi. Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey’in de bir yazısının yer aldığı dergide, KOCAV’ı eğitim, yayın ve sosyal yardım faaliyetleri tanıtıldı. Vakıf Başkanımız Ürey de özlenen medeniyet yolunda 30. yılını dolduran KOCAV’ın 30 yıllık hikayesini anlattı.

Hasbilik, Kalite ve İstikrar

Her ay Türk dünyasından yazılarla okuyucularını gezintiye çıkaran dergi, bu sayısında Türk dünyasına gönlünü, kalbini, ruh dünyasını tüm içtenliği ile verenlerin yer aldığı, çalışmaları ile gönül dünyamızı fethedenlerin içinde olduğu, “Hilalin Gölgesinde, Kalemin İzinde” diyen gönül dostlarının bulunduğu KOCAV’ı tanıttı. Vakıf Başkanımız Ürey, yazısında şu önemli noktalara değindi:

“Bir arkadaşımızın, bir avuç ‘dostun’, bugünlere uzanan ‘yol arkadaşlığı’ ve kader birlikteliği olarak ifade etiği KOCAV’ın tarihi serüveni, bir gençlik heyecanı veya hevesi olarak başlamamıştır.

Bugün geldiğimiz nokta, ne bir tesadüf, ne de birkaç arkadaşın fedakârca çırpınışlarının neticesidir. Aksine genç, dinamik ve ehil bir kadronun uzun ve yoğun bir atölye çalışması sonucu kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri en ince ayrıntısına kadar planlayarak yola çıkmasının sonucudur.

Kültür Ocağı, hiçbir zaman geçmişte olduğu gibi bugünde hasbilikten ayrılmamıştır. Çünkü insanları kaçıran, ürküten, üzen en önemli faktör kullanılma hissidir. Bir insan kullanıldığını hissettiği an oraya hiçbir şeyini vermez; bir insana kullanılma hissini veren de onun üzerinden elde edilen çıkarlardır. Kültür Ocağı’nın geçmişi ve bugünü hiç kimsenin omuzuna basılmayan, yükselmenin böyle olmadığı bir fotoğraf gösteriyor. Tam tersine herkesin basılmak üzere omzunu uzattığı veya yüke omuz vermek için omuz verdiği bir görüntü arz ediyor. Bu hasbilik sebebiyle onlarca etkinlik hiç bütçeleştirilmeden, rakamsal bir boyut kazanmadan yapılıyor.

Biz ısrarla şunların üzerinde duruyoruz. Hasbilik, kalite ve istikrar. Katile ve istikrarı da sağlayan zaten bu bahsettiğimiz hasbiliktir.”

TÜRKAY DERGİSİ