18 Nisan 2024

Hakk’a Yürüyen KOCAVlılar Rahmetle Anıldı

Sadrazam Kaptan-ı Derya Basmacızade İbrahim Paşa Camii’nde her sene olduğu gibi yeni dönem başında KOCAV yine ahde vefasını gösterip rahmete yolcu ettiği değerli büyüklerini andı. 5 Ekim 2019 Cumartesi günü kılınan öğle namazı sonrası düzenlenen etkinlikte, kültür ve medeniyetimize farklı yönleriyle emeği geçen Hasan Kılıçarslan, Kemal Çapraz, Ömer Lütfi Mete, Mehmet Zeki Karahan, Dr. Durmuş Hocaoğlu, Prof. Dr. Ali Murat Daryal, Mehmet Niyazi Özdemir ve bu sene art arda kaybettiğimiz Dr. Emin Işık, Dr. Yaşar Erdinç ve Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun nezdinde tüm Hakk’a Yürüyen KOCAVlılar’a dua ve Kur’an-ı Kerim ile rahmet gönderildi.

Yapılan Kur’an tilaveti ve Mevlid-i Şerif okumaları ardından, misafirlere mevlid şekeri, helva ve lokum ikramında bulunuldu ve Yıldız Daryal’ın Prof. Dr. Ali Murat Daryal’ın vefatının ardından hazırladığı Ali Murat Daryal’ın Aziz Hatırasına (1937-2017) isimli kitap hediye edildi.

KOCAV Ahde Vefadır

Yıldız DARYAL (Ali Murat DARYAL’ın Eşi): “Bu şekilde bir kadirşinaslık beni çok mütehassıs ediyor. Allah razı olsun bu Vakfın çalışanlarından, yöneticilerinden, herkesten. Bu şekilde bir vefa örneği göstermek çok önemli. Çünkü bizim medeniyetimiz vefaya çok önem verir. İnşallah bu vefa devam eder. Allah cümlenizden razı olsun.”

Neslişen ÇAPRAZ (Kemal ÇAPRAZ’ın Ablası): “Bu programdan çok mutlu oldum. Böyle ahde vefayı görmek mutlu etti. Düzenleyenlerden, yapanlardan Allah razı olsun. Gençlerimizin de böyle büyüklerin yolundan gidip onları örnek almalarını, internet ve telefon gibi şeylerden bir an önce kurtulup, vatan millet için bir şeyler yapmalarını istiyorum. Bir şekilde başarır gençlerimizde.”

Bahtışen ÇAPRAZ (Kemal ÇAPRAZ’ın Ablası): “Bu gibi programlardan çok memnun oluyoruz. Devamını da diliyoruz. Ahiret âlemine göçenlerin unutulmaması çok güzel. Gençlerimizin de bu yolda ilerleyip, ufuklarının aydınlık olmasını diliyorum.”

Orhan Burak ERDİNÇ (Yaşar ERDİNÇ’in oğlu): “Bugün için Allah razı olsun herkesten. O kadar büyük güzel hissiyatlar oluşturan bir gün ki. Tüm merhumların mekânları cennet olsun. Allah rahmet eylesin. Allah razı olsun. Böyle bir günde şu dünya hayatında bu kadar insanla birlikte olmanın güzelliğini yaşamak gerçekten çok güzel. Bunu kalpten bir şekilde yaşayabilmiş olduğum için mutluyum. Bu mutluluk ancak paylaşarak elde edebileceğimiz bir mutluluk. Ailem adına hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.”

Hayrullah CENGİZ(Ayasofya Müzesi Müdürü): “Bizim üzerimizde çok büyük emekleri olan kıymetli hoca ve abilerimizin burada Türk İslam geleneğine göre anmak bizi elbette mutlu ediyor. Hem onları tekrar anıyoruz hem de ruhlarına hatimler gönderiyoruz. Bununla birlikte daha da önemlisi İstanbul gibi artık bir şehir devleti olan yerde insanların birbiri ile hemhal olması ve sıla-i rahimi gerçekleştirerek böyle güzel bir mabet içinde böyle güzel insanları görmesidir.”

Dr. Ali ÜREY (KOCAV Başkanı): “Ahde vefa KOCAV’ın olmazsa olmazıdır. Her sene olduğu gibi bu yılda ilk etkinlik olarak Hakk’a Yürüyen KOCAVlılaretkinliğimizi yaptık. Ahirete intikal etmiş hocalarımızı, arkadaşlarımızı, öğrencilerimizi hayır ile yad ettik. Onları unutmadığımızı hem dil ile hem de hal ile gösterdik. Mensuplarımızın ve öğrencilerimizin büyüklerini tanımalarını bu vesile ile de birlikte olmalarını önemsiyoruz.”