18 Mayıs 2024

Asırlık Sancı: Ortadoğu Meselesi

Hacı Arif Bey Konağı’nda gerçekleştirilen KOCAV Divan Sohbetleri’nin bu haftaki post sahibi Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Azmi Özcan oldu. Yazar Lütfü Şehsuvaroğlu da konuklar arasındaydı.

Yıl boyu devam edecek olan sohbetlerin konusunun, merkezinde bizim yer aldığımız Ortadoğu çerçevesinde şekilleneceğini söyleyen Özcan, konuya kısa bir giriş yaptı.

Yaşadığımız coğrafyaya başkalarının bize bulduğu adla hitap ettiğimizi, Ortadoğu’nun bizim değil, Batı’nın Ortadoğu’su olduğunu vurguladı. En acısının da yıllar önce buraya nasıl hitap ettiğimizin kimse tarafından bilinmemesi olduğunu söyleyen Özcan “Batılıların bizim dünyamızda yaptıkları tahribatların en göze çarpanlarından birisi de coğrafyamıza yeni isimler koyarak bizim o coğrafya ile doğal bağımızı kopartmalarıdır” dedi. Bu yüzden zamanı ve mekânı yani tarihi ve coğrafyayı çok iyi anlamamız gerektiğini, anlayabilirsek tarihi tekrar yaşamayacağımızı ifade etti. “Tarihi bir geleneğin içinde yoğrulmamış bütün dini, siyasi, fikri gelenekler duvara toslamaya mahkûmdur” diye ekledi. Gençlere çok okumalarını, bize ait olanları çok okumalarını da tavsiye olarak sözlerine ekledi. Bu konuları ileride ayrıntılı olarak inceleyeceğimizi söyledikten sonra sözü Lütfü Şehsuvaroğlu’na bıraktı.

Lütfü Şehsuvaroğlu özellikle İstanbul’un yaşadığı değişimden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. İstanbul’un eski halini yitirdiğini ve kimliğinin zedelendiğini söyleyen Şehsuvaroğlu bu durum hakkındaki eleştirilerini sundu. Konuşmasının ardından Şehsuvaroğlu kendine ait besteleri bizimle paylaştı.

Ardından sözü alan Prof. Dr. Azmi Özcan, kısa bir özetin ardından bu haftanın divan sohbetini noktaladı.

Zülal TOPRAK (Gelişme 1)