19 Temmuz 2024

Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi 47. Sayısı Çıktı

Kıymetli okurlarımız,

Türk kültürüne dair tarih ve edebiyat sahasında yapılan akademik  çalışmaların teşvik edilmesi, bu çalışmaların yayınlanarak araştırmacı ve okuyucuların istifadesine sunulması gayesiyle 23 yıl önce yayın hayatına başlayan Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi bugün 47. sayısına ulaşmış bulunuyor.

Okuyucularımızın da yakından bildiği gibi dergimizin kurucu kadrosu içinde bulunan, yıllarca danışma ve yayın kurullarımızda dergimize katkı sağlamış olan merhum Prof. Dr. A. Halûk Dursun Hocamızı, 2019 yılının Ağustos ayında elim bir trafik kazasında kaybettik. Halûk Hoca, dergimize verdiği desteğin ötesinde, ömrünü Türk kültürünü tanımak, çevresine ve bilhassa gençlere tanıtmak amacıyla; tarihi, edebiyatı, sanatı, mimarisi ve musikisiyle Nil’den Tuna’ya Doğu Türkistan’dan Belgrad’a kadar gönül verdiği yüce milletimizin izini takip etmeye ömrünü adamış; vizyon sahibi bir akademisyen, hoca, bürokrat; yetiştirdiği talebeleri ve işaret ettiği projeleriyle dünya durdukça adı yaşayacak, nevi şahsına münhasır, güzide bir kültür adamı, gönül eriydi.

Kıymetli hocamıza vefa borcumuzu bir nebze olsun ödeyebilmek adına 2022 Bahar sayımızı ona hatıra sayısı olarak çıkarmayı hedefledik ve böyle duyuruya çıktık. Bu çağrımız, hocamızın bizce kısa ama bereketli ömrünün feyziyle hem akademik yazılarda hem hatıra yazılarında çok yoğun ve bir o kadar da memnun edici bir ilgiyle aksülamel buldu. “Halûk Hoca” adını duyan bütün dostları, öğrencileri bu çağrıyı vazife addedip icabet ettiler.

Başlangıçta, hatıra yahut armağan sayılarındaki geleneğe uyarak derginin birinci kısmını hatıra yazılarına, ikinci kısmını akademik yazılara ayırmayı planlamıştık. Ancak hocamızın sevenlerinin yoğun ilgisiyle hatıra yazılarında yaklaşık elli yazıya ulaştık. Aynı şekilde, özellikle hocanın ilgi duyduğu kültür tarihi alanındaki yazıları kabul etmeye özen gösterdiğimiz akademik yazılarda da yirmi yazıyı aştık. Hal böyle olunca derginin sayfa sayısı bir kitabın sınırlarını zorladı. Bu sebeple derginin elinizdeki 47. sayısında A. Halûk Hocanın Biyografi ve Bibliyografyası ile akademik yazılara yer vermeyi; hatıra yazıları, fotoğraflar ve diğer belgeleri yayına hazırladığımız hatıra kitabına almayı uygun bulduk. Sözünü ettiğimiz hatıra kitabının da Temmuz ayı içinde okuyucusuyla buluşacağı müjdesini vermek isteriz.

Bu sayıda hocamıza dair biyografi ve bibliyografya yazısını talebesi Prof. Dr. Ali Satan, kızı Nilay Dursun ve öğrencisi Dr. Hülya Utkuluer hazırladılar, bibliyografyanın düzenlenmesi ve tamamlanmasında Doç. Dr. Uğur Demir, Araş. Gör. Engin Çetin, Tarih YL öğrencileri Osman Bayram ve Recep Şensin, Edebiyat YL öğrencisi Fatmanur Tamar yoğun bir çalışmayla katkı sağladılar, kendilerine gönülden teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle diğer sayılarda olduğu gibi bu sayıda da özveriyle makalelerin hakem süreçlerini takip eden ve her türlü işlemlerini yürüten tarih editörü Prof. Dr. Davut Hut, edebiyat editörü Doç. Dr. Ümran Ay Say, tarih yardımcı editörü Beyza Karakaya, teknik sorumlu Doç. Dr. Recep Ahıshalı, Zeynep Öz ve katkıda bulunan herkese candan teşekkür ederiz.

Sözümüzü burada noktalarken, Malazgirt Kültür Merkezi’nde yaptığı bir konuşmadan dönerken elim bir trafik kazasıyla şehadet şerbetini içen A. Halûk Dursun Hocamızı rahmet ve minnetle yad ediyor, kıymetli yazılarıyla bu sayımızda yer verdiğimiz bütün yazarlarımıza teşekkür ediyoruz. Yeni sayılarda görüşmek dileğiyle…

Prof. Dr. Nihat ÖZTOPRAK
Kurucu Editör