23 Nisan 2024

Yeni Eğitim Döneminin Hukuk Okumaları Başladı

Kültür Ocağı Vakfı’nda, bir önceki yıl başlamış olup yaz döneminde ara veren hukuk kürsüsünün 2016 Güz Dönemi, 29 Ekim 2016 tarihinde yapılan açılış dersiyle başladı. Prof. Dr. Yücel Oğurlu’nun koordinatörlüğünü yaptığı Siyasi İlimler ve Hukuk Araştırmaları Kürsüsü, “Hukuk Okumaları” başlığı altında lisans düzeyindeki öğrencilere yönelik öğretici bir çalışma yapmaktadır.

Bu yıl hukuk okumalarının açılış dersi İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Siyasi İlimler ve Hukuk Araştırmaları Kürsüsü Koordinatörü Esra Gültekin ve KOCAVlı mezunlardan Cafer Erdem Umudum’un himayesinde Hacı Arif Bey Konağı’nda gerçekleştirildi.

Farklı üniversitelerden, birçok hukuk fakültesi öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen ilk toplantıda, kısa bir tanışma faslından sonra, hukuk okuma grubu öğrencilerinin ilgilendikleri ve talep ettikleri konular hakkında görüşüldü. Öğrencilerin taleplerine göre özellikle; hukuk metodolojisi; yeni anayasanın dayanması gereken ilkeler; Hukuk devleti ve Hukukun üstünlüğü; hukuk ve Türk dili gibi konular üzerinde seminerler verilmesi konusunda uzlaşıldı. Fakat öncesinde hukukun en temel kavramı olan adalet konusuna geçen yıl kalındığı yerden devam edilmesi kararlaştırıldı.

Öğrencilerin büyük bir ilgiyle izledikleri toplantı, ara verilmeksizin iki saatin üzerinde sürdü. Toplantıda Türkiye’nin genel sosyal meseleleri ile hukuk arasındaki ilişkiden bahsedildi. İlk toplantının devamında ise toplumda uzlaşma kültürünü sağlayacak birlikte yaşama kültürü, çokseslilik, düşünce özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve temel referanslarımızdan temel hukuk ilkeleri gibi yıl boyu anlatılacak konulara kısaca değinildi.

Bükre Şeyma OĞURLU

(Gelişme 1)