14 Haziran 2024

Dergi Sohbetleri’nde Covid-19 Psikolojisi Konuşuldu

“Koronafobi, insanlardaki, virüsün kendisinden değil, virüse yakalanma korkusunu işaret ederek literatürdeki yerini aldı. Koronafobi, salgın kadar etkisini göstererek bizim için farklı bir stres kaynağı yaratmış oldu. Aynı zamanda Covid-19 tedbirlerine uymayanları ‘Covidiot’ şeklinde adlandırmaya başladık.”

KOCAV Bülteni ve Rengâhenk dergisi yayın kurullarının katıldığı, ikincisi düzenlenen Dergi Sohbetleri’nin konuğu Elif Darıcı idi. 6 Mart Cumartesi günü gerçekleşen sohbetimizde Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Sosyal Bilimler Bölüm Başkanlığı’nda Öğretim Görevlisi olarak akademik hayatına devam eden Elif Darıcı küresel salgının insanlar üzerindeki etkilerinden bahsetti. Elif Darıcı, öğrencilik yıllarında KOCAV Bülten’in editörlük görevini üstlenmiş, şu anda ise KOCAV Bülteni’nin Yayın Danışmanlığını ve Rengâhenk dergisinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

“Salgının En Can Alıcı Noktasını Belirsizlik”

Zorlu geçen ve bizleri dört duvar arasında yaşamaya iten küresel salgın, gencinden yaşlısına kadar herkesi farklı boyutlarda sarsıcı bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Konuşmasında insanın içerisinde bulunduğu topluma bir şekilde adapte olması gerektiğine ve insanın toplumla yaşayarak şekillendiğine değinen Darıcı, farklı yaş gruplarından insanların salgın sürecinde ne gibi sıkıntılar yaşadığından da bahsetti. Salgın sırasında ortaya çıkan ve sosyal medya platformlarında furya olarak yayılan birçok akımı ele alarak insanların salgın sürecini psikolojik açıdan nasıl atlatmaya çalıştığına dair örnekler verdi. Özellikle obsesif kompülsif bozukluk gibi psikolojik sıkıntılar yaşayan bireylerin bu dönemden etkilendiğine değinen Darıcı, salgının en can alıcı noktasını “belirsizlik” olarak nitelendirdi.

Yeni Korkumuz Koronafobi

Daha önce tanışmadığımız bir virüsle nasıl baş edebileceğimizi bilmediğimiz bu dönemin etkilerinden de bahseden Darıcı, “Koronavirüs süreci literatüre de yeni kelimeler kazandırdı. Örnek verecek olursak: Koronafobi. Koronafobi, insanlardaki, virüsün kendisinden değil, virüse yakalanma korkusunu işaret ederek literatürdeki yerini aldı. Koronafobi, salgın kadar etkisini göstererek bizim için farklı bir stres kaynağı yaratmış oldu. Aynı zamanda Covid-19 tedbirlerine uymayanları ‘Covidiot’ şeklinde adlandırmaya başladık.” sözleriyle Covid-19 salgının hayatımızın her alanını etkilediğini gözler önüne sermiş oldu.

Sohbet,konukların etkin katılımıyla oldukça renkli geçti. Salgın sürecinde yaşadıkları stresten, belirsizliğin kendi yaşantıları üzerinde bırakmış olduğu etkiden bahsederek birbirlerine destek olan KOCAV Bülteni ve Rengâhenk dergisi, uzaklıkları yakın ederek birbirlerine yalnız olmadıklarını bir kez daha hatırlattı.

Hazırlayan:

Aylin AYKUT (İhtisas 2)