14 Haziran 2024

KOCAVlı Hukukçular İftarı

24 Haziran 2016 Ramazan akşamı Kültür Ocağı Vakfı’ndan hukukçular hep birlikte iftar yapmanın heyecanını yaşadılar. İstanbul Üniversitesi rektörlük bahçesinde gerçekleştirilen iftar yemeği, Türkiye’nin dört bir yanından gelen, KOCAV’a gönül veren çok kıymetli hukukçu misafirlerle birlikte gerçekleşti. İlk olarak okunan ezanla birlikte oruçlar açıldı. Ardından programın sunucusu C. Erdem Umudum iftar duasını yaptı. Daha sonra konuşmasını yapmak üzere  Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey kürsüye davet edildi. İlk olarak iftarın İstanbul Üniversitesi’nde yapılmasının çok manalı olduğunu söyleyen Ürey HSYK üyesi, Bakan yardımcısı, Yargıtay üyesi, hakim,savcı, avukat, akademisyen olan kişilere, hukuk camiasının mühim şahsiyetlerine ev sahipliği yapmanın mutluluğu içerisinde olduğunu vurguladı. Türkiye’nin dört bir yanından misafirlerimizin olduğunu söyleyen Ürey vakfımıza gösterilen bu ilgi alaka için tüm misafirlerimize teşekkür etti.

 “Yargıdan bir tek şey beklenir: Adil olmak! Bunun ötesinde hiçbir şey beklenmez. Onun için bu adalet terazisini tutan hanımefendinin gözleri bağlıdır. Kötünün yargısı kötü de iyinin yargısı iyi mi? Kötünün, iyinin izafi olduğunu göz önüne aldığımızda kötünün yargısı, iyinin yargısı diye bir kavram olamaz. Bir tek iyi olan yargı vardır o da adil ve bağımsız olan yargıdır. Olması gereken tek şey, üstüne titrenmesi gereken tek şey adil yargı ve bağımsız yargıdır. Onun için cumhuriyet kuruldu kurulalı hukukçuların olmazsa olmaz, mücadele etmesi gereken alan budur. Kuvvetler ayrılığının üç temel unsurundan biri olan yargıya diğer unsurlardan gelen müdahalelere karşı dik durmaktır. Bunu yapamadığımız takdirde maalesef yargı ülkeye hakim olmak isteyen, zaman zaman ülkenin yönetiminde söz sahibi olmak isteyen kişi, zümre veya grupların adı ne olursa olsun bir maşası veya bir kuklası haline gelebiliyor. Onun için burada bulunan başta hocalarımız olmak üzere bütün hukuk camiasına bir kez daha seslenmek istiyorum. Değerli hocalarım, adil yargıyı esas alan hukukçular yetiştirmeye özen gösterin. Değerli yargıçlarımız, sadece vicdanlarınızla başbaşa olduğunuzu biliniz. Vicdanlarınızı kimsenin otoritesine veya himayesine teslim etmeyiniz. Değerli avukat arkadaşlarımız, sizler de en az yargıçlar kadar yargı bağımsızlığının korunması adına mücadele ediniz. Eğer adil yargıyı bu ülkede hakim kılamaz isek günü kurtamak yetmez maazallah geleceği de kaybederiz.”

Bu düşüncelerle tüm misafirleri selamlayan ve teşekkürlerini yineleyen Ürey, iyi niyet ve temmenilerini sunarak konuşmasına son verdi.