14 Haziran 2024

Ekonomi Sohbetleri’nden

28 Kasım 2014 Cuma akşamının Divan Sohbeti konuğu Yrd. Doç Dr. Yaşar Erdinç Hoca’ydı. Hacı Arif Bey Konağında gerçekleşen sohbet Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey’in Yaşar Hoca’yı kısaca tanıtmasıyla başladı.

Yaşar Hocamız sohbetine güzel bir latife yaparak “ekonomi” üzerine konuşmanın kolay fakat uygulanmasının pek de kolay olmadığından bahsederek başladı. Hocamız sohbet boyuca ekonomi alanındaki tecrübelerini kullanarak günümüz Türkiye’sinde yaşanan iktisadi problemler ve çözüm yollarından bahsetti. Dünyada yaşanan ekonomik krizler üzerine birçok çalışma yapmış ve 2001 yılında yönetimini yürüttüğü Oyak Portföy’de diğer arkadaşları ile çok önemli öngörüler yaparak büyük başarılara imza atmıştır. Sohbetimizin ilerleyen dakikalarında temel düzeyde ekonomik kavramlarla başlayarak ekonominin nasıl işlediğini anlamamıza yardımcı oldu. Ardından Merkez Bankası ve hükümet para politikalarını yorumladı.  2001, 2006, 2008 yıllarında Merkez Bankasının elindeki en etkili parametre olan Faiz’i nasıl kullandığını anlattı. Bugün Türkiye’nin Ekonomideki sıkıntıların en büyük kaynağının ekonomideki kayıt dışılık olduğunu vurguladı. Bu kayıt dışılığın önlenmesi durumunda ise hazırda bulunan Koç gibi şirketlerin daha üretken daha verimli olabileceğini söyledi. Amerika’da ve Avrupa’da kayıt dışıyla mücadelenin nasıl bu kadar başarılı olduğu üzerine yaptığı araştırmaların sonuçlarını bizle paylaştı ve bu başarının en büyük kaynağının etkin işleyen bir beyanname sistemi olduğunu aktardı. Son olarak ise gelir-giderin getirilecek bir kart sistemi aracılığıyla kontrol altına alınabileceğini ve bu sistemin kayıt dışılığı engellemede mantıklı bir yöntem olabileceğini belirtti. Katılımcıların ısrarı üzerine hocamız birazda yatırım konusuna değindi. İlk olarak gayrimenkul yatırımlarının zararlarını anlattı ve bu konuda bizi bekleyen riskleri açıkladı.

Yaşar Hocamız her fırsatta ekonominin çok zevkli bir dal olduğunu ve bu alanda çalışmaktan ne kadar mutlu olduğunu belirtti. Sohbet büyük ilgiyle karşılandı. Katılımcılar dikkatle dinlediler. Akıllara takılan sorular cevapsız kalmadı.