13 Temmuz 2024

KOCAV Bursa Bölge Toplantısı Gerçekleştirildi

KOCAV Bölge Toplantıları’nın beşincisi, 6 Nisan’da Bursa ili kapsamında Google Meet üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.KOCAV Bursa Bölge Toplantısı’nda İstanbul’daki mensuplarla Bursa’daki KOCAVlılarbir araya geldi. Bu çevrimiçi toplantı sayesinde İstanbul’daki Vakıf yönetimiyle Bursa’daki KOCAV mensupları bir araya geldi. Toplantı henüz başlamadan ev sahibi,Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey gelen konukları tek tek selamlayıp hal hatır sordu.

Aile sıcaklığında, sohbet havasında geçen Bölge Toplantısı,Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey’inaçılış konuşmasıyla başladı.Av. Dr. Ürey konuşmasında,KOCAV’ın bu yıl 35. Yılına ulaştıkları uzun süre içerisinde Kültür Ocağı sıralarından birçok öğrencinin mezun olduğunu ve mezunların Türkiye’nin hatta dünyanın birçok yerine dağıldığını iletti. Bölge toplantılarıyla dört bir yana dağılmış KOCAVlılardanaynı şehirde yaşayanlarınıtanıştırmayı,tanışanların isehasbihal etmesini ve hasretgidermesiniamaçladıklarını belirtti.Vakıf Başkanımızın konuşmasının ardından tüm katılımcılar çalışma yerlerinden, durumlarından ve ailelerinden bahsederek kendilerini tanıttılar. Toplantıya katılan herkes Bursa’da bu kadar çokKOCAVlınınolmasına şaşırdığını ve bundan duyduklarımutluluğu dile getirdi.

“KOCAV İdeallerimizi Gerçekleştirdi”

KOCAV mensuplarından Bursa 28. NoteriEsinUzun,”Küçük ailemiz burada ama büyük ailemiz sizlersiniz. Hepimizin ideali olan birçok şeyi siz başardınız. Bizlerin, evlatlarımızın kalbine dokundunuz. Daha birçok öğrencinin de kalbine dokundunuz. Sizleri hep gururla, şükranla takip ediyoruz.” sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

Nazmi Ağkuş ise “Anadolu’nun bağrından koptuk geldik. Allah yüzümüze bakmış. Sizinle tanışmışız. O dönemlerde yanlışa da bulaşabilirdik ama sizin gibi değerli arkadaşlarla tanışıp iyi dostluklar kurmuşum.” diyerek eski günleri yâd etti.

Bir diğer katılımcıolan Bursa Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise“KOCAV çok önemli bir müessese. Bizim camianın bir türlü başaramadığı müesseseleşmeyi siz başardınız. Özellikle kız öğrencilerimizin en büyük ihtiyacı olan güvenli bir yerde barınma ihtiyacını karşıladınız. Benim kızım İstanbul’da üniversite kazanınca hiç tereddüt etmeden hemen size emanet ettim. Burada KOCAVlılarla hasbihal etmekten çok mutlu oldum.”dedi.KOCAV öğrenci evlerinin ilk öğrencisi olan Sena Özkan da çok güzel bir öğrencilik hayatı geçirdiğini ve burada çok güzel arkadaşlıklar edindiğini anlatarak KOCAV anılarından bahsetti.

Av. Kürşad Uzun”Toplantıda fark ettiğim bir şey de KOCAVlı anne babanın oğlunun da KOCAVlı olması. Demek ki KOCAV, KOCAV kültürünü alt nesillerine de aktarabilmiş. Bir kültürü bir sonraki nesillere aktarabilmek, ortak düşüncedeki insanları bir araya toplayabilmek çok büyük başarı.” diyerekdevamlılığa işaret etti.

“Laf Üretmek Yerine Hizmet Üreten Vakıf”

Sohbetin devamında katılımcılar,KOCAVlı olarak bulundukları şehirden Vakfın şimdilerde nasıl göründüğünü anlattılar.Av. Mesut Uzun geçmişte,kendi mezuniyetinden sonra da Vakfın görüş ve önerilerini sormuş olduğunusöyledi ve o zamandan bu zamana kadarşahit olduğugelişmeleri şöyle aktardı: “Sizler bizim fikirlerimizi de aşan şeyleri gerçekleştirdiniz. Eleştirilecek bir şey görmüyorum. Hakikaten çok takdire şayan şeyler yaptınız. Laf üretmek yerine hizmet üreterek bu yükü sırtınızda taşıyorsunuz. Bunu hayranlıkla izliyoruz.”

Bursa bölge toplantısı dost meclisinde demlenen hoş sohbet ile son buldu. Zira yeşil beyaz şehrin mukimleri Bursa’nın serinliği ve huzurunu toplantıya da sirayet ettirdi. Yıllar sonra bir araya gelen gönüller, aynı dili aynı heyecan ile konuşarak KOCAV’ın ne kadar büyük bir aile olduğunu bir kez daha gösterdiler. Toplantı iyi dilekve yüz yüze görüşme temennileri ile sona erdi.

Haber: Afra YÖRÜKOĞLU (İhtisas1)