30 Mart 2023

KOCAV’dan Yeni Tv Programı “Kültürden Medeniyete”

Kültüre hizmet amacıyla birçok alanda faaliyet göstermeye çalışan KOCAV, televizyon programlarına da bir yenisini daha ekledi. TRT’de yayımlanan “Kültür Harmanı” ve “Vizesiz” programı dışında “Kültürden Medeniyete” programı ile yeni yayın dönemine merhaba diyen KOCAV, zengin Türk kültür dünyasını ekranlara taşıyor.

Türk kültürünü ve yoğrulduğu medeniyeti derinlemesine irdeleyecek olan kültür-sanat programı Kültürden Medeniyete, her pazar saat 14.00’da TRT AVAZ ekranlarında izleyicisi ile buluşacak.

Her hafta özel konu ve konukların yanı sıra farklı bir mekândan izleyiciye merhaba diyecek olan “Kültürden Medeniyete, kültürel ve sanatsal zenginliğimizi günümüz insanıyla buluşturup geçmiş ile gelecek arasında görsel köprü olmayı amaçlıyor.

Yönetmenliğini KOCAV mezunlarından Murat Çeri’nin yaptığı programda şu isimler görev alıyor:

Sunucu: Almıla Maraş

Yönetmen Yardımcısı: Durmuş Ali Çeri
Metin Yazarı: Elif Zümra Bulut
Yapım Kordinatörü: İbrahim Biz
Program Asistanları: Enes Coşkunarslan – Salih Aras
Danışman: Prof. Dr. Musa Taşdelen
Seslendirme: Haluk Zekeriya Kürtüncüoğlu  

Yapım: KOCAV Yayıncılık

Kanal: TRT AVAZ Süre 30 Yıl 2014

Otuz dakikalık haftalık program yedi bölümden oluşuyor.

·“Türk Dünyasından Şiirler” köşesinde Türk Kültür mirasına katkı sunmuş şairlerimizin zengin gönül hazinelerinden akan mısralar izleyici ile buluşuyor.

. “Divan Sohbetleri” köşesinde, her hafta alanında uzman bir konukla belirlenen kültürel konu etrafında tatlı bir sohbetin kapıları aralanıyor.

· “Bir Kitap” köşesinde, kütüphanelerimize değer katacak bir kitap; seslendirmeli tanıtımının yanı sıra sunucunun kitaptan önemli bir kısmı bizzat okuması sureti ile izleyicilerin istifadesine sunuyor.

· “Bir Film” köşesi, adını altın harflerle izleyicisinin gönlüne yazmış bir filmi, kısa sahneler ve tanıtıcı seslendirme eşliğinde tekrar hatırlatıyor.

· “Türk Töresi” köşemizde Türk oyunları, Türk dünyası ortak sporları ve Türk’e dair terimler 2D Animasyon tekniğinin sunduğu imkânlarla izleyici ile buluşturuluyor.

·“Keşfi Kadim” köşesinde, farklı bir konukla, medeniyetimizde yer etmiş kadim değerimiz keşfediliyor.

· “Şarkıların Dilinden” köşesinde, duyguların notalarla buluştuğu kültür dünyamızda önemli izler bırakmış besteye kulak veriliyor.

Sokak röportajları ile de halkımızın işlenen ana konu hakkındaki görüşleri ekrana getirilecek.