14 Haziran 2024

KOCAV Yayınları 4. Dergi Günlerinde

KOCAV Yayınları, İstanbul Sirkeci Tren Gar’ında 23-25 Ekim tarihlerinde düzenlenen 4. Türkiye Dergi Günleri’ne katıldı.

4. Türkiye Dergi Günleri,  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın tarafından açıldı. Tarih, kültür, edebiyat ve bilim alanında birçok dergiye bir araya getiren fuarda, KOCAV Yayınları, kitap ve süreli yayınları (Türk Kültürü İncelemeleri, Rengâhenk ve KOCAV Bülteni) için stant açtı. İlginin yoğun olduğu fuarda, KOCAV standı yine farkını ortaya koydu.

Bakan Avcı KOCAV’a Hizmetleri için Teşekkür Etti

KOCAV standını ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, vakfımız öğrencileri tarafından büyük bir emek ve özveriyle çıkarılan dergilerimizin özel ilgisine mazhar oldu. Rengâhenk ve KOCAV Bülteni’ni inceleyerek, “Türkiye’de geleneksel kültürümüz ışığında akademik faaliyetler sürdüren bir çatının olması, hele ki üniversite öğrencileri tarafından böylesine nitelikli yayınların üretilmesi takdire şayandır” dedi. Rengâhenk ve KOCAV Bülteni’ni vakfımızın bir hediyesi olarak kabul eden Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rengâhenk dergisini biliyorum, bakanlığımıza ulaşıyor. Ancak bu stantta öyle bir kitap var ki tüm yayınları geride bırakıyor. ‘Kültür Ocağında Bir Mütefekkir Erol Güngör’ kitabını da almamın bir sakıncası yoksa bahtiyar olurum. Erol Güngör çok değer verdiğim ve saygı duyduğum bir fikir adamıdır. Ülkemizin yetiştirdiği en büyük hocalardandır. Adını yaşattığınız için siz gençleri ve size önayak olan büyüklerinizi kutluyorum.”

KOCAV Standı Yoğun İlgi Gördü

Dergi günleri boyunca fuar alanındaki standında, Türk Kültürü İncelmeleri Dergisi, Rengâhenk ve KOCAV Bülteni’nin yanı sıra KOCAV Yayıncılık tarafından çıkarılan Siyaset Sosyolojisi, Süleymaniye Sempozyumu, Kültür Ocağında Bir Mütefekkir Erol Güngör ve Hamuş kitaplarda tanıtıldı.

Saygı ve sevgi dolu bir muhabbet eşliğinde dergi severlere hizmet sunan KOCAV Yayınları standımızı Yenişafak Köşe Yazarı Yusuf Kaplan, STV Anchormani Kemal Gülen, Bugün Gazetesi Köşe Yazarı Ahmet Taşgetiren, STV Haber Spikeri Asım Yıldırım, Şair Özcan Ünlü, Film Arası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Yenişafak Gazetesi Sinema Sayfası Editörü Suat Göçer,Erol Güngör’ün eşi Prof. Dr. Şeyman Güngör, KOCAVLILAR, çok sayıda üniversite ve lise öğrencisi gezdi. İlk ve ortaokul öğrencilerinin öğretmenleri ile renklendirdiği standımızda geleceğin ilim adamları ile tatlı sohbet ettik. Misafirlerimize KOCAV Bülteni, Rengâhenk ve Seminer kitapçıklarımızdan oluşan hediye çantaları verdik. Çeşitli kütüphane, kurum ve kuruluşlardan dergilerimizin sürekli gelmesi için talepleri oldu.

Güzel dilek ve temennileri arasında yazarlarımıza mektup sıkıştıran, selam ileten çok sayıda katılımcının sıcak teveccühü doğru yolda olduğumuzun bir işaretiydi.

Dergi Fuarına Dair…

“KOCAV, önemli bir kültür merkezidir. “

                                                                                                                                    Ahmet TAŞGETİREN (Bugün Gazetesi)

“KOCAVLILAR… Sizler de KOCAV’da yetişen, böyle bir oluşumda bulunduğunuz için şanslı olan yeni gençlersiniz. Dergilerinizle bu fuarda olduğunuz için tebrik ediyorum ve yayın faaliyetlerinizin devamını diliyorum. Hepinize başarılar.”

                                                                                                       Prof. Dr. Şeyma GÜNGÖR (İÜ Emekli Öğretim Üyesi)

“Vakfımızın faaliyetlerini, her şeyden önce bize milletimize karşı sorumluluk yükleyen amacını anlatmaya hacet yok. Lâkin hep içinde olduğumuzdan mıdır bilinmez, kimi zaman her yer böyleymiş gibi aşina oluveriyoruz onlara. Dergi günlerinde, bir bakanın, bir akademisyenin, yazarın, spikerin bir siyasetçinin ağzından ‘KOCAV bir başkadır. Artık öylesi yok, kıymetini bilin, Allah sayınızı artırsın’ gibi sözler duymak silkeliyor ve bir hoş ediyor insanı. Kulvarı görmek, yapılacak çok iş olduğunu ve temsil vasfını hatırlatıyor.   

                                                        Nurten Nihal ERDOĞAN (Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü)

“Standımıza bir bey geldi. Hamuş şiir kitabını eline alıp incelerken Karadeniz şivesiyle ‘bu kitabı dün almıştım çarçabuk bitirdim ve yazarı Murat Çeri’ye bir mektup yazdım. Mektubu ona ulaştırmanızı istiyorum birazdan zarf alıp geleceğim’ dedi ve gitti. Arkasından bakakaldım. Kim kitabını okuduğu yazara mektup yazar ki? Ancak okuduğu kitabı, yazarıyla dinlemek, anlamak ve hissetmek suretiyle muhabbette bulunmuş bir insan..4 saat geçmişti ki Karadenizli kır saçlı amca geri geldi. Elinde saman kâğıdından bir zarfı uzatarak, ‘Kusura bakmayın düzgün bir zarf bulamadım. Elden teslim etmenizi rica ediyorum. Yalnız bu mektubu aldığınıza dair size bir şey imzalatmıyorum beni kandırmayın diyerek latifede bulundu ve ayrıldı. Dergi Günleri bizim için böyle güzel bir anıya vesile oldu.”

                                                                                            Merve SUSAM (Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi)

“Türkiye Dergi Günleri, vakfımızı Ankara’dan bilenler, internetten takip edenler, adını bir şekilde duyup da dergi fuarında bizi gören gönül dostları kazandığımız verimli ve keyifli bir etkinlik oldu.”

                                                                           Kübra US (Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi)

“Geçen seneden bir kıyas yaparsak, bu seneki fuar alanı daha sıcak, daha güzel.  Diğer stantları gezmiş olduğum için bunu rahatça söyleyebiliyorum. Biliyorum ki bizden sonraki görevli arkadaşlarda aynı samimiyeti yaşatacaklardır.”

                                             Merve ÜLKER (Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi)

“Bu sene yine capcanlı standlar vardı. Fuardaki diğer dergi sahiplerine göre dergilerimizin sunumu, ziyaretçilerle ilgilenme gibi konularda çok iyi olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü ziyaretçilerin tepkilerinden bunları anlayabiliyoruz; dergilerle ilgili haberlerin verilmesini istenilmesi, faaliyetleri takip etmek istemeleri, mensup oldukları yerlere tavsiye edeceklerini söylemeleri bunu gösteriyor.”

                              Fadime ORHAN (Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi)

 “Erol Güngör çok değer verdiğim ve saygı duyduğum bir fikir adamıdır. Ülkemizin yetiştirdiği en büyük hocalardandır. Adını yaşattığınız için siz gençleri ve size önayak olan büyüklerinizi kutluyorum.” Nabi AVCI (Milli Eğitim Bakanı)

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Hazırlayan: Nurten Nihal ERDOĞAN (İhtisas 2)