18 Nisan 2024

KOCAV CUMHURİYET’İN 100. YILI HİKAYE YARIŞMASI KATILIM KOŞULLARI

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100.yıldönümü etkinliklerimiz çerçevesinde açtığımız Cumhuriyetin değerlerini konu alan hikaye yarışmasına gösterdiğiniz yoğun ilgi sebebiyle son katılım tarihi 30 Ağustos Zafer Bayramına kadar uzatılmıştır. İlginiz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 1. Hikâye yarışması herkese açıktır ve yarışmaya katılacak Hikâyenin Cumhuriyet ve Cumhuriyetin getirdiği değerlerle ilişki kurması zorunludur. 
 2. Son katılım tarihi 30 Ağustos 2023’tür.  Metinler kocavhikaye@kocav.org.tr adresine elektronik posta olarak gönderilmelidir. (Ayrıca elektronik postaya yazarın 250 sözcüğü geçmeyen öz geçmişi ayrı bir dosya olarak eklenmelidir.)
 3. Yarışmaya rumuz ile katılım zorunludur. Rumuz hikâyenin sağ üst köşesine yazılmalıdır.
 4. Hikâyeler; word formatında, (A4 kağıdı) boyutunda, 12 punto, Times New Roman yazı karakterinde 1,5 satır aralıklı olmalıdır. Hikâyeler en fazla 40 sayfa olabilir. 
 5. Yarışmaya seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları katılamaz.
 6. Her aday bir hikâye ile başvurabilir. Bu hikâyenin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, basılmamış ve ödül almamış olması gereklidir.
 7. Yarışmada ilk üçe giremeyen ancak nitelikli olarak değerlendirilen eserlere teşvik ödülü verilecektir.
 8. Başvuranlar, dereceye giren hikâyeler üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını bedelsiz olarak KOCAV Yayıncılık Tanıtım Araştırma ve Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti’ye devrettiğini kabul eder.
 9. Yarışmaya gönderilen hikâyelerin hukukî sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin hikâyenin telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda hikâye sahibi, uğrayacağı zarara karşı sorumluluğu kabul eder.
 10. Seçici kurulun yayımlamaya değer bulduğu hikâyeler, KOCAV Yayınları Tanıtım Araştırma Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. tarafından yayınlanır.
 11. Yarışma katılımcı sayısına bağlı olarak iki aşamada değerlendirmeye tabi tutulur. Birinci aşamada eserler Ön Seçici Kurul tarafından elenir.
 12. Yarışma sonuçları 1 Ekim 2023’te KOCAV internet sitesinden açıklanır.
 13. Yarışmanın ödülleri 2023 Ekim ayı sonunda İstanbul’da yapılacak bir törenle sahiplerine takdim edilecektir.

Yarışmanın Ödülleri:

 1. 25.000TL
 2. 15.000TL
 3. 10.000TL

Teşvik ödülü: 5000

Ön Jüri
Ahmet Pak
Ayşe Burhan Aytekin
Beyza Karakaya
Doç. Dr. Mesut Aytekin
Prof. Dr. Murat Elmalı
Doç. Dr. Necmettin Özmen
Doç. Dr. Ümran Ay Say

Yarışma Seçici Kurulu
Abdullah Harmancı
Ali Ayçil
Emin Gürdamur
Necip Tosun
Yıldız Ramazanoğlu