14 Haziran 2024

Reshad Strik- 11/04/2015

Hollywood’dan Türkiye’ye Transfer

KOCAV Başarı Öyküleri Programı’nın Mayıs ayı konuğu Boşnak oyuncu Reshad Strik oldu. Program öncesi Vakfımız İhtisas 2 öğrencilerinden Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Şafak Uludağ, Ahde Vefa sunumunda Ahmet Yüksel Özemre’yi anlattı.

 Avustralya’da başladığı kariyerine bir dönem Hollywood’da devam eden Boşnak oyuncu Reshad Strik, şimdi de Türk yapımı dönem dizilerinin aranılan yüzü oldu.

Reshad Strik, 22 Haziran 1981 tarihinde Müslüman Boşnak baba ve Avustralyalı bir annenin dördüncü ve son çocuğu olarak Kanberra’da dünyaya gelmiştir. Katolik annesi, yıllar içinde İslamiyeti öğrenip benimseyince Müslüman olmaya karar verir. Annesi Müslümanlığı öğrenmek için okula gitmeye başlamıştır. Strik’ın ve diğer kardeşlerini de Müslümanlığı öğrenebilmeleri için çeşitli kurslara göndermiş ve İslamiyeti öğrenmelerini sağlamıştır. Öyle ki tüm dünyayı ekrana kilitleyen Spartaküs adlı dizide, başrol önerilmiş ama o çıplak sahneler nedeniyle bu rolü reddetmiştir. Strik; Avustralya, Los Angeles, Saraybosna ve İstanbul’a uzanan oldukça ilginç bir hayat hikâyesine sahiptir. Kariyerinin ilk dönemlerinde Avustralya’nın önemli dizilerinden “Blue Heelers” ve “Headland”da rol alan Strik, Tom Cruise’un da bağlı olduğu CAA adlı ajanstan gelen teklif üzerine Hollywood’a gitti. Amerika’da, ilk olarak “Tepenin Gözleri 2”de Mickey adlı bir Amerikan askerini canlandırdı. Çok geçmeden dünyaca ünlü şarkıcı Jessica Simpson’ın “A Public Affair” klibinde rol aldı. 2010’da Bosna-Hersek’te “Üç Yol” (Crossroads) ve “I’m From Krajine” filmlerinde kendini gösterdi.

 Liseden sonra Mel Gibson, Cate Blanchett ve Geoffrey Rush gibi önemli oyuncuların hocalarından ders alan, devamında The Australian Academy of Dramatic Art’tan mezun olan Strxik, “Filinta” ile başladığı Türkiye macerasına “Diriliş Ertuğrul”la devam etmiştir.

Türk izleyicisiyle “Filinta” sayesinde tanışan Reshad Strik’in, o yapımda Zühtü karakterini üstlenmiş, TRT1’de yayınlanan “Diriliş Ertuğrul” dizisinde ise Claudies rolünde oynamıştır. Buradaki kariyerinden memnun olan Reshad Strik, eşi ve iki çocuğuyla İstanbul’da yaşamaktadır.

Hazırlayan

Zehra DAMAR (İhtisas)