6 Aralık 2023

Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödüllerine Hocalarımız Layık Görüldü

Vakfımız Seminer hocaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım sağladığı 11 Ocak 2022 tarihin de düzenlenen Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni’nde medeniyetimizi ve kültürümüzü yansıtan çalışmalarıyla ödüle layık görüldü.

Seminer Hocalarımızdan Ebru Sanatçısı Tevfik Alparslan Babaoğlu

Vakfımız Seminer hocalarından, ebru sanatçısı Tevfik Alparslan Babaoğlu ebru sanatına yaptığı katkılardan dolayı Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödülü’nü almaya hak kazandı.

1984 yılında Topkapı Sarayınakışhanesi’nde başladığı ebru eğitimine 1985 yılında Mustafa Düzgünman ile devam eden Babaoğlu, 1989 yılında ustası Mustafa Düzgünman’dan icazet aldı. “Ebru İstanbul” adlı kitabı 2008 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından, “Türk Ebrusu” adlı kitabı Klasik Türk Sanatları Vakfı tarafından yayımlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2013 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Babaoğlu,Vakfımız ve çeşitli kurumlarda ebru eğitmenliğini ve çalışmalarını sürdürmekte ebru sanatını gelecek nesillere aktarmaya devam etmektedir.

Kat’ıve Minyatür Sanatçısı GülbünMesara

Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödülü’ne layık görülen bir diğer önemli sanatçımız iseUluğbeyler Süheyl Ünver belgeseli danışmanı, kat’ıve minyatür sanatçısı GülbünMesaraoldu.Süheyl Ünver’in kızı ve öğrencisi olan Mesara, Süheyl Ünver’den 1972 yılında icazet aldı. 1976-80 yılları arasındaAnkara’da Türk Kadınları Kültür Derneği’nde sürdürülen tezhip ve minyatür kurslarında hocalık yaptı.Yurtiçi ve yurtdışında açılan karma tezhip ve minyatür sergilerinde çalışmalarıyla yer aldı.Süheyl Ünver Nakışhanesi’ne uzun yıllar başkanlık yaptıve öğrenciler yetiştirdi. Süsleme sanatına ilişkin birçok yayını bulunan Mesara, araştırma ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Tezhipve Minyatür Sanatçısı Prof. Dr.Çiçek Derman

Ödülü alan bir başka sanatçımız iseUluğbeyler Süheyl Ünver belgeseline röportajıyla ve arşiviyle önemli katkı sağlayan tezhip ve minyatür sanatçısı Prof. Dr. Çiçek Derman oldu. Süheyl Ünver’in öğrencilerinden olan Prof. Dr. Dermanyurtiçi ve yurtdışında birçok sergi açtı.Tezhip sanatıyla ilgili milletlerarası ve milli kongrelere ayrıca sempozyum ve panellere katılarak tebliğler sundu.Türkiye Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 2009 tarihinde oluşturulan Türkiye Yükseköğretim Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi kapsamında “Yükseköğretim Sanat Eğitimi Yeterlilikler Çalışma Grubu Üyesi” olanProf. Dr. Derman,KubbealtıMisalli Büyük Türkçe Sözlük çalışmalarında danışmanlık yaptı veTDV İslâm Ansiklopedisi yazarlar grubunda yer aldı. Tezhip dalındadaha önce de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2012 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne, 2013 yılında da 7.TASAM Stratejik Vizyon Ödülüne lâyık görüldü.

Haber:Aslı Nur LEKESİZBAŞ(Gelişme 2)