19 Temmuz 2024

Vakfımız Seminer Hocalarından Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Vefat Etti

Kanser tedavisi gören Vakfımız Seminer Hocalarından Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı, 6 Aralık 2021 Pazartesi gecesi İstanbul’daki evinde vefat etti. Hakk’a Yürüyen Hocamız, eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in ikindi vakti Fatih Camisi’nde kıldırdığı cenaze namazının ardından, Aşiyan Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi. Cenaze törenine,Duralı’nın aile üyeleri, çok sayıda öğrencisi ve sevenleriyle birlikte siyasiler, KOCAV Başkanı Av. Dr. Ali Ürey ve daha pek çok önemli isim katıldı. Prof. Dr. Duralı’nın cenaze töreninde birçokKOCAVlı da vefa borcunu ödemek üzere sevenleri arasındaydı. 74 yaşında vefat eden Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı için siyaset, edebiyat ve sanat dünyasından çok sayıda isim, üzüntülerini dile getirdikleri taziye mesajlarını paylaştı.

Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı

1947’de Zonguldak’ın Kozluk ilçesinde doğdu. Yüksek öğrenimini felsefe, antropoloji, biyoloji alanlarında yaptı. 1973’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. 1978’de NATO bursuyla Paris’te biyoteknoloji seminerlerine katılan Duralı, biyoloji felsefesi üzerine yazdığı çeşitli tezlerle 1988’de profesör oldu. Çeşitli üniversitelerde ders verdi ve makaleleri birçok mecrada yayımlandı. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı oldu. Felsefe bölümünü kurduğu Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde 2009-2015 arasında dekanlık yaptı, Kutadgu Bilig dergisinin genel yayın yönetmenliğini üstlendi.

2000 yılında “Çağdaş Küresel Medeniyet” adlı çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülü’nü kazandı. Bilim ve kültür alanında Cumhurbaşkanlığı 2021 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Ş. Teoman Duralı hocamız, vefatından önce TRT 2 ekranlarında “Felsefe Söyleşileri” programını yapıyordu.

R. İclal SAYMAN (Gelişme 2)