21 Haziran 2024

“Bir Düş Gördüm” Üç Ödül Aldı

Yönetmenliğini ve senaristliğini Mezunumuz ve Vakıf Meclisi Üyemiz Murat Çeri’nin yaptığı “Bir Düş Gördüm” adlı uzun metraj filmi, festival yolculuğuna devam ediyor. Film, 8 yaşındaki Tarık’ın yaşadıkları trafik kazası sonucu başından geçenleri anlatmaktadır. Tarık’ın babası kazada ölmüş, annesi komada, kendisi ise hafızasını kaybetmiştir.

Bir Düş Gördüm, 2018 yılında Boğaziçi Film Festivali’nde BosphorusLab’ın finalisti olmuş, aynı yıl Malatya Film Festivali’nin Filmlab bölümünde yarışarak finalist projeler arasında birinci seçilmiş ve TRT’nin ön alım desteğini kazanmıştı.

İskandinav Uluslararası Film Festivali’nde Yarışan İlk Türk Filmi

Bir Düş Gördüm, 22-26 Ağustos 2020 tarihleri arasında 5. İskandinav Uluslararası Film Festivali’nden 2 ayrı ödülle döndü. Film, Helsinki de düzenlenen 5. İskandinav Uluslararası Film Festivali’nde, “En İyi Sinematografi” ve “En İyi Kostüm Dizayn” ödüllerini kazandı.Film ayrıca İskandinav Uluslararası Film Festivali’nde yarışan ilk Türk filmi oldu.

Bir Düş Gördüm,29 Ekim tarihinde Taylan’da düzenlenen BongkonkThai Uluslararası Film Festivali’nden de boş dönmedi. En İyi Sinematografi ödülünü alan film, ödül sayısını 3’e çıkardı.

Brezilya, ABD, İran, Bangladeş ve Tayland’da Finalist

Uluslararası ismi In My Dream olan, Bolu, Ankara ve İstanbul’un çeşitli yerlerinde çekilen Bir düş Gördüm, Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde yapılan 44. Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nde Yeni Sinemacılar bölümünde yarıştı. Birçok filmin katıldığı festivalde finale kalan film, göğsümüzü kabarttı.

Bir Düş Gördüm, Tayland’da BangkonkThai Uluslararası Film Festivali, ABD’de Los Angeles Hollywood Asya Filmleri Festivali, İran’da Gilak Uluslararası Film Festivali 2020, Endonezya jogjaNetpac Asya Film Festivali, 74. Salerno Uluslararası Film Festivaligibi pek çok festivalde yarıştı. Finlandiya’dan büyük başarılarla dönen şu ana kadar 11 ülkeden 11 festival gezdi.

KOCAV ailesi olarak “Bir Düş Gördüm” filminin yeni başarılara imza atacağı günleri gururla bekliyor, yönetmenimiz ve ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Kamile OKUDAN (Gelişme 2)