14 Haziran 2024

Geleneksel Türk İslam Sanatları Kursları

KOCAV, ecdadımızın inşa ettiği ilim, kültür ve medeniyeti gelecek nesillere aktarmaya ve ilerletmeye devam ediyor. KOCAV’ın faaliyetleri arasında Geleneksel Türk-İslam Sanatları’nın yeri ayrı tutulmaktadır. Bunun için geleneksel Türk sanatlarını nitelikli üretime yönlendirip geliştirmek, yaygınlaştırmak, desteklemek ve gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılmasını sağlamak amacıyla KOCAV bünyesinde hat ve ebru kursları verilmektedir. Herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen bu kurslar, yoğun ilgi görmekte ve Türk milli kültürünün zenginliklerini öğretmek için uygun zemini hazırlamaktadır. Kurslara katılan öğrencilere dönem sonu sertifika programında “Sanat Sertifikası” takdim edilmektedir. Bununla birlikte KOCAV hocaları ve öğrencileri, dönem sonunda düzenlenen “KOCAV Geleneksel Türk Sanatları Sergisi” ile yaptıkları eserleri sanatseverlerle buluşturmaktadır. KOCAV bünyesinde verilen kurslar, alanında uzman hocalarla öğrencileri buluşturarak öğrencilerinin estetik değerlerini yükseltirken, bu alanlarda usta sanatçılar yetişmesine de vesile oluyor. Ebru Kursu Geleneksel Türk-İslam sanatlarında, Allah’a inanışın ve Allah’ın yarattıklarına tefekkürle bakışın sanata yansıdığı ebruyu KOCAV’la buluşturan Üstad Yılmaz Eneş’tir. Her dönem yoğun bir ilgi gören ebru kursu, geleneksel Türk-İslam sanatlarının özünde yer alan usta çırak ilişkisiyle KOCAV’da Halide Dursun tarafından verilmektedir. Halide Dursun, KOCAV’da ebru sanatındaki silsilenin altıncı kuşağını yetiştirmektedir. Ebru kursu Eylül ayında başlamış olup Cuma KOCAV, ecdadımızın inşa ettiği ilim, kültür ve medeniyeti gelecek nesillere aktarmaya ve ilerletmeye devam ediyor. KOCAV’ın faaliyetleri arasında Geleneksel Türk-İslam Sanatları’nın yeri ayrı tutulmaktadır. Bunun için geleneksel Türk sanatlarını nitelikli üretime yönlendirip geliştirmek, yaygınlaştırmak, desteklemek ve gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılmasını sağlamak amacıyla KOCAV bünyesinde hat ve ebru kursları verilmektedir. Herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen bu kurslar, yoğun ilgi görmekte ve Türk milli kültürünün zenginliklerini öğretmek için uygun zemini hazırlamaktadır. Kurslara katılan öğrencilere dönem sonu sertifika programında “Sanat Sertifikası” takdim edilmektedir. Bununla birlikte KOCAV hocaları ve öğrencileri, dönem sonunda düzenlenen “KOCAV Geleneksel Türk Sanatları Sergisi” ile yaptıkları eserleri sanatseverlerle buluşturmaktadır. KOCAV bünyesinde verilen kurslar, alanında uzman hocalarla öğrencileri buluşturarak öğrencilerinin estetik değerlerini yükseltirken, bu alanlarda usta sanatçılar yetişmesine de vesile oluyor.

Ebru Kursu

Geleneksel Türk-İslam sanatlarında, Allah’a inanışın ve Allah’ın yarattıklarına tefekkürle bakışın sanata yansıdığı ebruyu KOCAV’la buluşturan Üstad Yılmaz Eneş’tir. Her dönem yoğun bir ilgi gören ebru kursu, geleneksel Türk-İslam sanatlarının özünde yer alan usta çırak ilişkisiyle KOCAV’da Halide Dursun tarafından verilmektedir. Halide Dursun, KOCAV’da ebru sanatındaki silsilenin altıncı kuşağını yetiştirmektedir. Ebru kursu Eylül ayında başlamış olup Cuma günleri saat 15.00 ile 19.00 saatleri arasında verilmektedir. Kurs, 15 öğrencisiyle KOCAV Hacı Arif Bey Konağı’nda Üstad Mustafa Düzgünman Ebru Odası adının verildiği atölyede icra edilmektedir. KOCAV Ebru Kursları ebru sanatının daha çok tanınması adına güzel çalışmalara imza atılarak devam etmektedir.

Hüsn-i Hat

Kursu Kuran-ı Kerim’i en güzel şekilde yazmak çabasıyla ortaya çıkan Hüsn-i Hat sanatı geleneksel Türk-İslam sanatları- mızın yapı taşlarından birisidir. Özellikle Türklerin İslamiyet’i kabul etmesiyle birlikte bu sanata verilen önem artmış ve “Kuran-ı Kerim Hicaz’da indi, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı.” sözü dile gelmiştir. İşte bu söz KOCAV’da yerini bulmaya devam ediyor. KOCAV’da Hüsn-i Hat Kursu KOCAV Hacı Arif Bey Konağı’nda Hat Kursu için ayrılan atölyede, Hattat Hüseyin Kutlu’dan icazet almış olan Ceyhun Oydem gözetiminde verilmekte olup Ekim ayında başlamıştır. Hüsn-i Hat kursu Cumartesi günleri 14.00 ile 17.00 saatleri arasında çalışmalarına devam etmektedir.