14 Haziran 2024

Fotoğraf Çekmeyi Öğrendik

Akademik çalışmaların yanı sıra sanat çalışmalarına da önem veren KOCAV, düzenlenen fotoğrafçılık kursuyla sanat alanındaki faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Fotoğraf sanatçısı Attila Küntüz önderliğinde 3 Mart 2015 tarihinde başlayan fotoğrafçılık kursu bir dönem boyunca faaliyetlerine devam etti. İki haftada bir Salı günleri gerçekleştirilen kursta temel fotoğraf eğitimi verildi. Eğitimde fotoğraf makinesinin özellikleri, objektif türleri, ışık, pozlama, enstantane ve diyafram ayarları gibi temel bilgiler yer aldı. Bunun yanında Attila Küntüz’ün kendi arşivinden getirdiği fotoğraflar ve eğitime katılanların çektikleri fotoğraflar üzerine değerlendirmeler yapılarak; teknik bilgi, pratik çalışmalarla da desteklendi. KOCAV Bülteni ve Rengâhenk dergisi yayın kurulu üyelerinden de katılımın olduğu fotoğraf kursu ile kursa katılanlar fotoğraf sanatını tanımanın yanı sıra, KOCAV bünyesinde çıkardıkları dergilerde yaptıkları çalışmaları daha iyi nasıl sunabileceklerini öğrendiler. Fotoğraf Çekmeyi Öğrendik

“Kursa katılmadan önce kendim fotoğraf çekmeye çalışıyordum. Kursa gelmek kendi başıma öğrenemeyeceğim detayları öğrenme fırsatı sundu. Fotoğraf çekmenin yalnızca anı biriktirmek değil, başlı başına bir sanat olduğunu öğrendim. Artık çevremde gördüklerime daha farklı bakıyorum, çektiğim bir kareyi en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyorum. Başta hocamız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim.”

Fatma DARICI (Doktor)

 “KOCAV’da dergi çalışmalarına katılan biri olarak fotoğraf kursu, dergilerde ihtiyaç duyduğumuz görsel malzemeyi daha kaliteli hale getirmek açısından çok faydalı oldu. Çektiğimiz fotoğraflarla dergilerimize özel görseller üretebilmeye başladık ve bunları en iyi şekilde nasıl yapabileceğimizi öğrendik.”

Beyza KARAKAYA (KOCAVlı Mezun)

Attila Küntüz Kimdir?

 1958 yılında Adana’da doğdu. Çukurova Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Erken yaşta tanıştığı fotoğraf makinesi, fotoğrafı hayatında önemli bir yere yerleştirdi. İnsan ve mekân ilişkisi üzerine çalışmalar yapan Attila Küntüz, amatör ve profesyonel fotoğ- rafçıların bir araya gelerek fotoğraf paylaşımları yaptığı grikart.com web sitesinin editörleri arasında yer alıyor. Attila Küntüz evli ve üç çocuk babasıdır.