19 Temmuz 2024

Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi’nin 29. Sayısı Çıktı

Genel editörlüğünü Prof. Dr. Nihat Öztoprak’ın yaptığı, MLA Interna­tional Bibliography, Turkologischer Anzeiger isimli iki uluslararası indeks ve ULAKBİM Sosyal Bilimler Veri Tabanı tarafından taran­makta olan Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi’nin (TKİD) 29. sayısı çıktı.

Türk Kültürü İncelemeleri 29. sayısının tarih bölümünde; Leyla Coşan’ın 15. ve 16. Yüzyılda Alman Kültüründe Türklerle İlgili Astrolojik Kehanetler, Ömerül Faruk Bölükbaşı’nın Osmanlı Taşra Darphaneleri (1697-1831), Murat Uluskan’ın İstanbul’da Afyonlu Bir Macun İşletmesi: Berş-i Rahîkî Macunhanesi (1783-1831), Mesut Ayar’ın Osmanlı’da İlk Elektrikli Tramvay ve Şehir Elektriği İşletme: Şam’da Elektrikli Tramvay ve Şehir Aydınlatması isimli makaleleri yer alırken Edebiyat bölümünde ise Fatma Kaytaz’ın Mohaç Savaşı’na Dair Fetih-nâmeler ve Bahârî Kadı Ali Efendi’nin Kıyâmet-nâme Adlı Fetih-nâmesi, Adnan Akgün’ün Bir Soruşturma Çerçevesinde Ahmed Vefik Paşa’nın Bursa Valiliği, Sinan Çitçi’nin Mehmet Âkif’in Şiirlerinde Ağlama isimli makaleleri bulunuyor.

Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi’nin 29. sayısına ve diğer tüm sayılarına ulaşmak için Kültür Ocağı Vakfı’nı ziyaret edebilirsiniz.

KOCAV Yayıncılık tarafından bahar ve güz dönemi olmak üzere yılda 2 defa çıka­rılan TKİD, sosyal bilimler alanında önem­li süreli yayınlar arasında yer almaktadır. Tarih, edebiyat, eğitim alanında akademik makalelerin yayınlandığı TKİD, tarih, edebiyat ve kitabiyat olmak üzere 3 ana bö­lümden oluşmaktadır. Akademik ma­kalelerin yanı sıra kitap tanıtımı ve çeviriler ile 2000 yılından bugüne Türk akademik literatürünün zenginleşip gelişmesine katkıda bulunmaktadır.