14 Haziran 2024

KOCAV KAGEM Girişimcilik İçin Buluştu

KOCAV Kariyer Geliştirme Merkezi (KOCAV KAGEM), “Girişimcilik ve Startuplar”ı konuşmak üzere “Ekonomi ve İş Dünyası Buluşmaları”nda iş ve ekonomi dünyasından seçkin kitleyi, 11 Aralık Çarşamba günü Topkapı Eresin Otel’de bir araya getirdi. Bürokrasiden iş hayatına, özel sektörden kamu sektörüne birçok misafirin katıldığı toplantı, Vakıf Meclis Üyemiz Hayri Budan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey’in ve KOCAV KAGEM Koordinatörlerinden Üzeyir Doğan’ın yaptığı açılış konuşmalarının ardından Netmarble EMEA ve Boğaziçi Ventures YKB ve Starters Hub YKÜ Barış Özistek sunumunu yaptı. Özistek girişimciliği ve Türkiye’de yapılan faaliyetleri özetledikten sonra teknolojinin bugünün dünyasında taşıdığı önemi vurguladı. Genel kabullerin değişmesi ile buna uygun yapıya sahip bir eğitimin ihtiyacından bahsetmelerinin yanı sıra bugün var olan işlerin bundan önceki yıllarda bulunmadığı gibi gelecekteki iş gruplarının da değişeceğine değindi. Süreci anlamak kadar ileriye dönük planların yapılabilmesi adına önemli bir gelişim aşaması olarak girişimciliği değerlendirdi. Geleceği şekillendirebilmek adına önemli bir etken olarak ortaya çıkan yenilikleri takibin önemini vurgulayarak, Türkiye’nin bu konuların dışında kalmaması gerektiği gibi bunu yapabilecek potansiyelle de sahip olduğunu söyledi.

“Kendimizi Aşmalıyız” Özistek, geliştirdikleri projeleri ve geleceğe yönelik yatırımlarını anlatırken anlaşılması ve uygulanması konusunda  birçok soru işareti barındıran kripto paralar hakkında bilgi verdi. Dünya üzerinde teknolojinin gelişimi neticesinde iktisadi olarak alışılmış olan yapıyı büyük oranda değiştiren kripto paraların yanında bu sistemle gelişmekte olan nakit para akışının değişimini de açıkladı. Bu konunun genel anlamda güven duyulmayan bir yapısı olduğunun farkında olduklarını ancak bunu yerli değerler ve markalar çevresinde geliştirmenin genel bir güven sağlayacağı kadar aracı kullanarak bir başka firma ve devlete kazandırmamak gerekliliğini aktardılar.

“Kendimizi aşmalıyız” vurgularıyla ülkenin kendi çerçevesinde yapılan faaliyetlerin başka toplumlara taşınabileceğine ve bunun neticesinin yeni gelişmeleri destekleyeceğini söylediler. Özistek, sunumu boyunca dinleyicilerin sorularını da cevaplandırdı. Sunum sonrasında organizasyonun ev sahipliğini üstlenen Hayri Budan, katılan herkese teşekkürlerini sunarken sunumun gelecek vizyonu çizmesi açısından çok faydalı geçtiğini söyledi. KOCAV KAGEM Ekonomi Buluşması sonunda Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey, Barış Özistek’e hediyelerini takdim ettiler.

Hazırlayan

Burhan Kerem ÖZDEMİR  (İhtisas 2)