6 Aralık 2023

Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgeseli Tamamlandı

KOCAV Yayıncılık tarafından gerçekleştirilen Uluğbeyler belgesel dizisinin üçüncüsü olan Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgeseli tamamlandı. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yapım desteği ve İÜ İletişim Fakültesi yürütücülüğünde gerçekleştirilen belgeselin danışmanlıklarını Süheyl Ünver’in kızı Gülbün Mesara ve İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu üstlendi. Yaklaşık bir yılda tamamlanan belgeselin yönetmenliğini KOCAV Mezunu ve İÜ İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mesut Aytekin, görüntü yönetmenliğini İÜ İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Onur Akyol, yönetmen yardımcılığını İÜ İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ümit Sarı yaptı. KOCAV ve İÜ İletişim Fakültesi öğrencilerinin de görev aldığı proje akademisyen ve öğrencileri bir araya getirdi.

Köprü İnsan Süheyl Ünver

Minyatür, hat, tezhip ve resim alanında birçok çalışmaya imza atmış Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver, Türkiye’de kültür, bilim ve tıp tarihi denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisidir. Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgeseli’nde, Ünver’in Türkiye’de tıp tarihi araştırmalarının temellerini atması, hat, tezhip, minyatür ve mimarî eserlerin tespitinde ve tanıtılmasında olağanüstü gayret ve hizmetleri, arşivcilik çalışmaları ve Türk kültürüne olan katkısı anlatıldı.

Belgeselde Gülbün Mesara, Azade Akar, Prof. Dr. Çiçek Derman, Prof. Dr. Uğur Derman, Hüseyin Kutlu, Aykut Kazancıgil, Ülker Erke, İnci Ayan Birol, Müjgan Üçer, Dürdane Ünver, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Semih İrteş, Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Prof. Dr. Gülten Dinç ve Nimet Sanlıman gibi Süheyl hocanın hayatına dokunmuş 16 isimle röportajlar geçekleştirildi. Çekimleri İstanbul, Sivas ve İzmir’de yapılan belgesel için 20 saati aşkın görüntü çekildi. Belgeselin müzikleri Emre Berkün tarafından özel olarak yapıldı.

Süheyl Ünver’in kendi sesinden okuduğu bir şiirinin de renk kattığı belgesel için Gülbün Mesara, Semih İrteş, Prof. Dr. Çiçek Derman, Dürdane Ünver, İnci Ayan Birol ve Prof. Dr. Gülten Dinç özel arşivlerini açtı. Belgeselin anlatım dilini akıcı hale getirmek için Ünver’in bir günü canlandırıldı, özel animasyonlar hazırlandı.

Süheyl Ünver’in Eşsiz Mirası

“Uluğbeyler Süheyl Ünver” belgesel film projesine ilişkin açıklama yapan yönetmen Dr. Öğr. Üyesi Mesut Aytekin, çok yönlü kişiliği, üretkenliği, yardımseverliği ve bilgeliği ile Ord. Prof. Süheyl Ünver›in bugünün modern dünyasında kaybolan gençliğimiz için bir rol model olduğunu vurgulayarak, Ünver’in konformizmin yaygınlaştığı, birlik ve beraberliğimizin azaldığı şu dönemde ortak değerlerimizde bir araya gelerek estetik üretimler yapabileceğimizin bir kanıtı olduğunu; sadece anlatarak değil ‘hal’ dili ile de birçok güzelliğe vesile olduğunu; birçok defa vurguladığı gibi bu güzide millete, hizmet etmek için var gücü ile çalıştığını ifade etti. Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’in Türk kültürü için eşsiz bir miras bıraktığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Aytekin, “Ömrünü tıp, sanat ve kültür tarihimize adamış bir kültür adamı olan Süheyl Ünver, arkasında basılı eserlerinin dışında binlerce defter ve not bırakmış derin bir deryadır. Belgeselimizde bu deryanın özünü vermeye çalıştık. Süheyl hocanın ele alınmayı bekleyen pek çok özelliği, çalışması ve mirası var.” diyerek bu bağlamda Süheyl hoca üzerine çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

İlim ve Kültür Hayatımıza Yön Veren Uluğbeyler…

 KOCAV Yayıncılık, televizyon programlarından sonra ilk görsel yayıncılık ürününü belgesel alanında vermiştir. “Uluğbeyler” adıyla hayata geçirilen belgesel dizisinde Türk ilim, kültür, sanat hayatına damga vurmuş önemli isimler anlatılmaktadır. Bugüne kadar Turan Yazgan, Emin Işık ve Süheyl Ünver gibi üç önemli isim belgeselleştirilmiştir. Uluğbeyler belgesel dizisi TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmektedir. Uluğbeyler belgesel dizisinin ilim ve kültür hayatımıza yön veren değerlerimizi anlattığını ifade eden KOCAV Başkanı Av. Dr. Ali Ürey, KOCAV’ın bu millete hizmet etmiş, gönül vermiş büyüklerine her fırsatta ahde vefasını gösterdiğini söyledi. Bu projelerin Vakıf mezun ve öğrencilerinin emekleriyle hayata geçirilmelerinin ayrı bir mutluluk ve gurur kaynağı olduğunu dile getiren Dr. Ürey, KOCAV’ın gençleri her fırsatta destekleyerek Türkiye’nin geleceğe umutla bakacağı bir nesil yetiştirmek için tüm mensup ve mezunları ile birlik içinde çalıştıklarını belirtti.