6 Aralık 2023

Geleneksel İftarımızı İstanbul Üniversitesi’nde Yaptık

KOCAV bu yılki geleneksel iftarını 19 Temmuz 2014 Cumartesi günü İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde gerçekleştirdi. İftara KOCAV Vakıf Meclisi, Mütevelli Heyeti Üyeleri, seminer hocaları ve aileleri, vakıf mezunları ile öğrenciler katıldı. Beş yüzü aşkın kişinin katıldığı iftarda yemek duasını Batman Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Mustafa Hakkı Ertan Hocamız yaptı. Ardından Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey kürsüde yerini aldı.

Ürey konuşmasına davetlilere hoş geldiniz, diyerek başladı ve sözlerine şöyle devam etti: “Allah tuttuğunuz oruçları kabul eylesin, iftarınızı mübarek eylesin. Burada boğazımızdan geçen her lokmanın dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların da boğazından geçmesini nasip eylesin. Değerli arkadaşlar yine acılı, hüzünlü bir ramazan idrak ediyoruz. Maalesef Kırım Türklerinin lideri Mustafa Cemiloğlu bugün Kırım’a giremiyor, Doğu Türkistan’da kardeşlerimiz Çin zulmüyle inim inim inliyor. Ne acıdır ki Kerkük Türkleri Türkiye’ye ve Türklere değil Barzani’ye sığınıyor. Gazze’de, Filistin’de kardeşlerimiz zalimlerin zulmü altındalar. Böyle bir ortamda ramazanı idrak ediyoruz, iftarlarımızı yapıyoruz. İtiraf etmek gerekir ki yüzümüz her ne kadar gülüyorsa da içimiz kan ağlıyor. Allah, Türk milletine, bütün ümmete huzur dolu, refah dolu, mutluluk dolu gelecek nasip eder inşallah; bütün temennimiz bu yönde. Sadece Türk milletine ve ümmete de değil, inşallah bütün insanlığa huzur, mutluluk içerisinde bir gelecek nasip eder. Ben bu vesile ile iftarımıza katılan çok değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum. İzmir’den gelen, üstelik yürüteçle gelen Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel Hocamın ellerinden öpüyorum. Ankara’dan gelen misafirleri gördüm, Eskişehir’den gelen bir kızımızı gördüm, Aydın-Nazilli’den gelen bir arkadaşımızı gördüm. Türkiye’nin dört bir yanından bugün buraya gelen arkadaşlarımız var. Hepsine ayrı ayrı huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Biz sizlerle beraberiz; siz de bugün buraya gelerek bizlerle beraber olduğunuzu gösterdiniz. Bu sene iftar Kültür Ocağı Vakfı için üniversite bahçesine taşınması sebebiyle ayrı bir anlam ifade ediyor. Birçoğumuzun eğitimini geçirdiği bu bahçede, salonda yemek yiyen çok arkadaşımız vardır aramızda. Bizlere ayrı bir neşe ve mutluluk kattı bu iftarı burada yapmak.

Kültür Ocağı Vakfı açısından bu sene bir ayrım daha oldu. Bu iftar, bu seneki ikinci iftarımız. Birincisini de salı günü 250 civarında hukukçu arkadaşımızla İstanbul Üniversitesi bahçesinde yaptık. O iftarımız da bugünkü gibi neşeli, içten, samimi, hesapsız, kitapsız yapıldı. Davete gelenler aynı maksatla geldi, daveti düzenleyenler aynı maksatla düzenledi. Bu sene Kültür Ocağı Vakfı olarak İstanbul Üniversitesi’nde iki iftar yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesile ile bize bu imkânın sağlanmasına emek veren arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Yunus Söylet’e, İÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanımız, arkadaşımız, can dostumuz Prof. Dr. Hasan Alpak ve İÜ Rektör Basın Danışmanı ve İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Doç. Dr. Ergün Yolcu’ya huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Nice Ramazanlara ve nice bayramlara sağlıkla, huzur içerisinde kavuşmayı Rabbimden niyaz ediyorum.” Misafirler iftardan sonra vakfa geçerek Süleymaniye manzarası eşliğinde sıcak çay ve hoş sohbetle geceyi sonlandırdılar.