23 Nisan 2024

Topkapı Sarayı Müzesi’ni Gezdik

KOCAV İstanbul Gezileri etkinliğinin yeni rotası Topkapı Sarayı Müzesi idi. 9 Mayıs’ta gerçekleştirilen gezimizde KOCAVlı öğrenciler güzel bir gün geçirdi.Tarihin arka odalarındadolaştığımız, ecdadımızın izlerini keşfetmeye çıktığımız gezimiz, saat 11.00’de Babüsselam Kapısı önünde toplanılması ile Sanat Tarihçisi Ablamız Kübra Baş’ın önderliğinde başladı.

Gezimizde ilk olarak müzenin tarihi yapısı ve önemi hakkında konuşuldu. Bu konuşma yapılırken SelamTaşları’nın önünde toplanıldı. Bu taşların önemi ise Osmanlı Devleti idaresinden sorumlu olan paşaların ve devlet adamlarının taşların önünde durup selam vermesiydi. Selam Taşları’nın ardından Babü’sSaadede yapılan Ayak Divanı’ndan, Cülüs Töreni’nden ve toplantılardan bahsedildi. Ardından Adalet Kulesi’nin bulunduğu Divit Odası’ndaki saat koleksiyonuna geçildi.

Saray Mutfağı

Gezimizin en dikkat çeken noktalarından biri ise adından çokça söz ettiren “Saray Mutfağı” kısmı idi. İçerisinde padişaha (Bu kısım restorasyonda olduğu için ziyarete kapalıydı, dış kısmından görebildik sadece), cariyelere, devlet adamlarına ve orada bulunan diğer hizmetli ve çalışanlara yemek yapılan yerler vardı. Mutfak kısmının büyük oluşundan Osmanlı’nın saray mutfağına vermiş olduğu önemi de görmüş olduk. Mutfak bölümünden ayrıldıktan sonra Saray’ın en gözde yerlerinden biri olan Mukaddes Emanetler bölümüne geçiş yaptık. Bu bölümde ziyaretçileri ilk önce Osmanlı’dan günümüze devam etmekte ve 24 saat aralıksız okunmakta olan Kuran’ı Kerim karşıladı. Akabinde Yavuz Sultan Selim tarafından Mısır Fethi’nden sonra getirilen eşyalar ve diğer İslam ülkelerinden toplanıp getirilenkıymetli eşyalargörüldü.Sonra Osmanlı Sarayında giyilen kıyafetlerin sergilendiği kısma geçildi. Oradan da ayrılarak sırasıyla III. Ahmet Kütüphanesi, Bağdat Köşkü ve Mecidiye Köşkü ziyaret edildi.

Son Durak Harem

Son olarak Harem bölümü ziyaret edildi ve burada padişahın, cariyelerin, sultanların ve validelerin kaldığı bölümler, hamamlar görüldü.Toplamda 4 avlu (Sırasıyla: Alay Meydanı, Divan Meydanı, Enderun Avlusu, Köşkler Bahçesi) ve 1 haremden oluşan, Boğaz’ın eşsiz güzelliklerinin görüldüğü konumda bulunan, oldukça geniş alana yayılmış yapıları, bu kıymetli geziyle görmüş olduk.

Topkapı Saray gezimizde yorulunca öğrencilerimiz Konya mutfağının has yemekleriyle karınlarını doyurdular. Bu müze gezisinden bizlere kıymetli bilgiler ve çekilen hatıra fotoğrafları kaldı.

Gezinin Ardından…

“Topkapı Sarayı’nı KOCAVlılarla Gezmek İnanılmaz Bir Duyguydu

“Osmanlı mimarisinin İstanbul’da tezahür eden ilk eserlerinden biri olan Topkapı Sarayı’nı KOCAV’ın değerli mensuplarından Kübra ablanın rehberliğinde gezmek ve bilgi edinmek inanılmaz bir duyguydu. İlk defa KOCAV ile geziye katıldım ama keşke daha evvel de katılsaymışım dedim. Gerçekten unutamayacağım bir gün oldu.”

İsa YARDIMCI (Gelişme 2)