13 Temmuz 2024

KOCAV’da Ney Dersleri

Hat, ebru ve tezhip sanatlarıyla beraber Türk musikisinin önemli sazlarından biri olan ney, alanında usta isimler tarafından Vakfımızda icra edilmektedir. Ney kursu seviyelere ayrılarak başlangıç ve ileri seviye olmak üzere iki sınıf şeklinde yapılmaktadır. Hacı Arif Bey Konağı’nda gerçekleştirilen başlangıç seviye ney meşkleri 15 Ekim Cumartesi günü, ileri seviye ney meşkleri ise 8 Ekim cumartesi günü başlamıştır.

Derslerimiz Seviyelere Göre İki Kademede Gerçekleşiyor

Başlangıç seviyesi ney dersleri Neyzen İsmail Hakkı Hafız yönetiminde her Cumartesi 11.00-13.00 saatleri arasında, ileri seviye ney dersleri Neyzen Ömer Erdoğdular’ın yönetiminde 15.00-17.00 saatleri arasında Hacı Arif Bey Konağı Divan Salonu’nda gerçekleştirilmektedir. Hz. Mevlâna’nın da söylediği üzere “Ney’in sesi gönlü yakan bir aşk ateşi/kimde yoksa bu ateş onun yoktur neşesi’ sözü ile ney derslerimize herkesi bekliyoruz.

NEY ÖĞRENCİLERİMİZ DİYOR Kİ…

“Vakıf’ta Hizmet Edildiğini Anlıyorsunuz…”

“Sahaf arkadaşım hat kursuna yazılmamı önerdi; KOCAV’da hat derslerine başlayacağını söyledi. O vasıtayla KOCAV’a kaydoldum ve Vakfı takip etmeye başladım. Hat kursuna başladıktan sonra ney kursunun başlayacağını öğrendim. Bu fırsatı kaçırmayayım dedim. Nimeti değerlendirmek gerek. Geldiğime çok mutluyum. Çünkü böyle bir nimet kimseye nasip olmaz. Burası Süleymaniye’ ye bakıyor, manevi havası çok büyük ve çok güzel bir yer. Ayrıca hocalarımız çok kıymetli. Vakıf’ta hizmet edildiğini anlıyorsunuz. Karşılıksız yapılması çok müthiş.”

Esra KONYALI

“Samimi ve Güzel Bir Ortam”

“İÜ İlahiyat Fakültesi’nden hocamız Bünyamin Erçiçeği Vakfa geliyordu ve bize de öneriyordu. Süleymaniye’ye giderken KOCAV’ı görüyordum ama içeri girmeye çekiniyordum. Hocamızın tavsiyesi üzerine geldim. Sürekli geliyorum ve memnunum da gayet. Gerek insanların samimiyeti olsun gerek ortamın güzelliği olsun gelmeye çalışacağız. Ney kursunu da afişten gördüm. Hocamız gayet ilgili, memnunum.”

Yasemin Safiye KARADEMİR

Çok Güzel İmkânlar

“KOCAV yaklaşık olarak bir senedir geldiğim bir yer. Sıklıkla olmasa da gelip gidiyorum. Öğrencilere sunduğu imkânlar gayet iyi. Hocaları çok kaliteli hocalar. Bilhassa ney derslerimiz güzel gidiyor, hocamız emek veriyor ve gayet liyakatli bir hoca.

Büşra ENGİN

Haber: Berra KILIÇ (İhtisas 2)