22 Şubat 2024

KOCAV Seminerleri 2022 Güz Dönemi Başladı

Yüksek öğrenim düzeyindeki öğrenciler için 1996 yılından itibaren düzenli olarak yapılmaya başlanan KOCAV Seminerleri, bugün 26 yılını doldurmuş, uzun soluklu bir eğitim faaliyetidir. KOCAV Seminerleri Güz ve Bahar dönemi olmak üzere yılda iki defa düzenlenmekte ve her dönem 8 hafta sürmektedir.

Dersler cumartesi günleri 4’er saat olarak yapılmaktadır. Giriş ve Gelişme kademelerinde seminerler “Temel Seminerler”, “Sanat Seminerleri” ve “Kişisel Gelişim Seminerleri” olmak üzere üç gruptan oluşmaktadır.  İhtisas seminerlerinin 1. kademesinde öğrencilere bilimsel çalışmalara temel olması maksadı ile Metodoloji,Öğrenmenin Kaynakları ve Süreçleri, Kendini Tanıma ve Geliştirme Bilinci, Sorunun Peşinden Gitmek, Yeni Medya Araştırmaları, Gösterge Bilim, Eleştirel Okuma ve Yazma Sanatı dersleri verilir.İhtisas 2. kademesinde ise atölye çalışmaları ile eğitim faaliyetleri devam etmektedir. Öğrencilerin, Edebiyat, Sanat, Sinema, Ekonomi, Hukuk, Tarih, İletişim, Siyaset ve Sosyoloji alanlarında açılan atölyelerden en az birisine devam etmesi gerekmektedir.

İhtisas 1 ve İhtisas 2 kademelerini tamamlayan öğrencilere KOCAV Seminerleri İhtisas Sertifikası verilir.İhtisas sertifikası alan öğrenciler içerisinden akademik çalışmalara yatkınlığı olanlar tespit edilerek, çalışmak istedikleri alanlardan hocalar ile görüşmeleri sağlanarak Düşünce Dergisi, Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi gibi dergilerde yayınlanabilecek özgünlükte makale üreten öğrenciler, KOCAV Seminerleri Sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

KOCAV Seminerleri’nin 2022-2023 Güz dönemi 1 Ekim 2022 Cumartesi günü saat 15.00’te Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız’ın açılış  dersi ile başladı, 03 Aralık 2022 Cumartesi günü Yusuf Akçura Öğrenci Sempozyumu ile tamamlanacaktır.

http://www.kocav.org.tr/wp-content/uploads/2022/09/kocav-seminerleri-kitapcik.pdf