18 Nisan 2024

Kuzeydeki Yavru Vatan Kırım

Kemal Çapraz’ın Dilinden Kırım

KOCAV Yayıncılık, Kültür Ocağı Vakfı Meclis Üyelerinden merhum Kemal Çapraz’ın büyük çoğunluğu Ufuk Ötesi Gazetesi’ndeki Kırım ile ilgili yazılarından oluşan “Kuzeydeki Yavru Vatan Kırım” adlı kitabı,  KOCAV yayıncılığın 10. kitabı olan “Kuzeydeki Yavru Vatan Kırım” Bayram Akcan tarafından yayına hazırlandı. Yayın Koordinatörlüğünü KOCAV Müdürü İbrahim Biz üstlendiği kitap 256 sayfadan oluşuyor.

Kırım’ı geçmişten bugüne Çapraz’ın değerlendirmeleriyle farklı boyutlarıyla ele alan eser, Kırım mücadelesini anlayabilmek için derlenmiş kılavuz bir metin niteliğinde.

“Kuzeydeki Yavru Vatan Kırım”

Kırım ile ilgili şiir, metin ve birçok görsele de yer veren kitap aynı zamanda kaynak bir eser niteliğinde. Kemal Çapraz’ın biyografisi ile başlayan eser dört ana bölümden oluşuyor. Kitabın ilk bölümünde “Kırım Türk Tatarları Tarihi” konusunda yazıları; ikinci bölümde “Kemal Çapraz’ın Kırım Notları” başlığı altında gazetede yazdığı yazıları; “Kırım Tatar Türklerinde Basın (1881-1990)” başlıklı üçüncü bölümde Çapraz’ın 1881-1990 yılları arasında gerçekleşen olaylar hakkındaki yazıları; “Kemal Çapraz’ın Ardından” başlıklı dördüncü bölümde Çapraz’ın ölümünden sonra kendisi için kaleme alınan yazılar yer alıyor.

Kırım Türklerinin lideri Mustafa Cemiloğlu’nun da yazısının bulunduğu “Kemal Çapraz’ın Ardından” bölümü, Çapraz’ın ne kadar önemli çalışmalar ortaya koyduğunun özeti gibi. Kitapta bazı resim, bilgi ve belgeler de ilk kez yayımlanıyor.

KOCAV Yayınları: 10

Hazırlayan: Bayram AKÇAN

Ekim 2016

254 sayfa

Kitap,  Kültür Ocağı Vakf Merkezinden ve  https://www.kitapyurdu.com/  linkinden temin edilebilir.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/kuzeydeki-yavru-vatan-kirim/431530.html&filter_name=KOCAV%20yay%C4%B1nlar%C4%B1