18 Nisan 2024

KOCAVlılar Milli Saraylar Resim Müzesi’ni Gezdi

KOCAVlı öğrenciler hasretle bekledikleri İstanbul Gezileri’ne, uzun bir bekleyişin ardından 27 Mart Pazar günü Dolmabahçe’de merhaba dedi. İstanbul’un tarihi güzelliklerini keşfetmek amacıyla çıkılan bu yolculukta belirlenen ilk durak Boğaz’ın zarif sarayı Dolmabahçe’nin içinde yer alan Milli Saraylar Resim Müzesi oldu.

Sanatla Dolu Eşsiz Bir Gezi Oldu

Güne Dolmabahçe Sarayı’nın içinde bulunan Saat Kule Kafeterya’da deniz manzarası ve martı sesleri eşliğinde kahvaltı ve tanışma faslıyla başlandı. KOCAV mezunu ve Beylerbeyi Sarayı’nda mimar olarak görev yapan Bahar Oğuz’un Dolmabahçe Sarayı hakkındaki ön bilgilendirmesinin ardından gruba müze gezisi boyunca rehberlik edecek Milli Saraylar Resim Müzesi Müdürü Gülsen Sevinç Kaya ile buluşuldu. Kaya’nın rehberliğinde Fetih ve Fatih, Hayal İstanbul, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz gibi birçok temaya ayrılan ve her temada birbirinden değerli eserlerin bulunduğu 34 bölümden oluşan müze adım adım gezildi. KOCAVlı gençler bu salonlarda Topkapı ve Dolmabahçe’den getirilen eserleri, padişahların aldığı, yaptırdığı veya onlara hediye edilen resimleri ayrıntılı bir şekilde inceleme fırsatını yakaladılar. Müzenin padişah portreleri ve oryantalist resim koleksiyonu bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu dikkatleri çekti.

Müzede Çok Önemli Eserler Yer Alıyor

Millî Saraylar Resim Müzesi, Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde yer alan iki katlı bir yapıdır. Müzenin ilk bölümünde Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz’in portrelerinin yer aldığı bir salon bulunmaktadır. Müzede, Türkiye’de ilk resim sergisini açan Osmanlı’nın önemli ressamlarından olan Şeker Ahmet Paşa’nın tablolarının sergilendiği bir salon da mevcuttur. Bunun yanı sıra yapının en ihtişamlı mekânı olan Merasim Salonu, deniz ressamı olarak bilinen ünlü Rus ressam Ayvazovski’ye ayrılmıştır. Fransız ressam Félix-AugusteClément‘e ait olan ve büyüklüğü itibariyle dünyanın sayılı tabloları arasında gösterilen, Türkiye’nin en büyük oryantalist tablosu “Çölde Av” da bu müzede sergilenmektedir. Fausto Zonarao’nun Osmanlı Devleti’nin kazandığı son zafer olan Dömeke Savaşı’nı resmettiği tablosu, yaver ressam olan Osman Nuri Paşa’nın tabloları ve daha nicesi Milli Saraylar Müzesi’nde ziyaretçilerini beklemektedir.KOCAVlıların sanatla ve birbirleriyle hemhal oldukları günün geriye mutlu fotoğrafları kaldı.

Haber: Efsanur TEKİN