12 Temmuz 2024

KOCAV Satranç Turnuvasına Kartal Ailesi Damga Vurdu

KOCAV Satranç Turnuvası, 11 sporcunun katılımıyla 26 Mart Cumartesi günü mezunlarımızdan satranç sporcusu Ahmet Aykut’un yönetiminde gerçekleştirildi. Hacı Arif Bey Konağı Hasan Kılıçarslan Kütüphanesi’nde düzenlenen turnuva, 4 tur üzerinden yapıldı. Turnuvada puanların hesaplanmasında ve eşleştirilmesinde İsviçre Sistemi kullanılmıştır.

Çekişmeli maçlara sahne olan turnuvanın 4 maçının ardından 4 tam puanla Ahmet Kerem Kartal, KOCAV Satranç Turnuvası şampiyonu oldu. Turnuva ikincisinin belirlenmesinde ise averajlar kilit rol oynadı. Ömer Asaf Kartal 3 puan 5 averaj ile turnuva ikincisi olurken, Yunus Emre Kartal 3 puan 4 averajlaüçüncü, Burçin Çil 3 puan 2 averaj ile turnuvayı dördüncü olarak tamamladı. Turnuva’nın ilk üç sırasını alan Kartal ailesi, başarılı oyunlarıyla büyük takdir topladı.

İsviçre Sistemi Nedir?

İsviçre Sistemi’ne göre ilgili müsabakada galip gelen sporcu 1 puan, berabere kalan oyuncu yarım puan almaktadır. Mağlup sporcu ise puan alamamaktadır. Turlardaki masa listelerinde bir önceki turun galipler kendi aralarında mağlupları ise kendi aralarında eşleştirilmektedir.

Sporcuların bir önceki tur oynadığı renkten farklı bir renkte oynaması da dikkat edilenler kurallar arasındadır. Sıralamada eş puanlı oyuncular olması durumunda ise eş puanlı oyuncuların averajlarına bakılmaktadır. Turnuvada sporcuların averajlarının hesaplanmasında Sonneborn-Berger Sistemi kullanılmıştır.

Haber: Ahmet AYKUT