19 Temmuz 2024

“Bir Düş Gördüm”Aldığı Ödüllerle KOCAV’ı Gururlandırmaya Devam Ediyor

Yönetmenliğini ve senaristliğini Mezunumuz ve Vakıf Meclis Üyemiz Murat Çeri’nin yaptığı “Bir Düş Gördüm” adlı uzun metraj filmi uluslararası alanda birçok ödüle layık görüldü.  Bu zamana kadar 62 uluslararası film festivaline seçilen ve 37 farklı ülkede Türkiye’yi temsil eden “Bir Düş Gördüm”, bundan önce Finlandiya, Tayland, Rusya, Hindistan, Nepal, İspanya, İtalya ve Amerika’dan “En İyi Film” de dahil olmak üzere değişik kategorilerde 15 farklı ödül kazandı.

Yönetmen Çeri’nin ilk filmi olan “Bir Düş Gördüm” 2018 yılında 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Filmlab bölümünde birinci olarak TRT’nin ön alım desteğini kazanmıştı. Film, trafik kazasında babasını kaybeden, annesi ise komaya giren 8-9 yaşlarındaki Tarık’ın hafızasını kaybetmesi ve köyde yaşayan dedesiyle ninesinin yanına gönderilmesi ile başlamaktadır. Tarık hiçbir şey hatırlamasa da geçmişiyle ilgili sık sık simgesel rüyalar görmektedir. Bir Düş Gördüm, Tarık’ın başından geçenleri anlatan duygu yüklü bir film.

Bir Düş Gördüm’ün Aldığı Bazı Ödüller

Amerika:Bir Düş Gördüm, 10. Uluslararası New York Film Yapımcıları Festivali’nde 2 ödüle birden layık görüldü. ABD’nin New York şehrinde düzenlenen festivalde “En İyi Sinematografi” ödülünü alan film, ayrıca Harun Reha Pakoğlu ile “En İyi Erkek oyuncu” ödülünün de sahip oldu. Film, yine Amerika Birleşik Devletleri’nde 20.’si düzenlenen Urban Mediamakers Festival’inde de “En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü”nü kazandı.

İtalya: Bir Düş Gördüm, Venedik’te düzenlenen “4. First Hermenitic Uluslararası Film Festivali’nde Agrippa Ödülü olarak adlandırılan “En İyi Yönetmen” ödülüne layık görüldü.

İspanya: Bir Düş Gördüm yarıştığı İspanya 12. Picknic (Santander) Uluslararası Film Festivali’nden de eli boş dönmedi. Festivalde seçilerek 10 film arasına giren Bir Düş Gördüm (Uluslararası adıyla In My Dream)  festivalde verilen en önemli ödül olan ”en iyi film ödülü”nü almaya hak kazandı.

Moldova: Serbest International Film Festivali’nde ve Urban Mediamakers Festival’inde “En İyi Film Ödülü”ne değer görüldü.

Haber: Afra YÖRÜKOĞLU (Gelişme 2)