18 Mayıs 2024

KOCAVlılar “Bir Yazar Bir Akşam” Programlarına Konuşmacı Olarak Katıldı

Kırklareli Üniversitesi Genç-İz Gençlik Kulübü online olarak gerçekleştirdiği “Bir Yazar Bir Akşam” programına KOCAVlı isimleri konuşmacı olarak davet etti. Haliyle KOCAVlılar hep bir aradaydı. Katılımcılar arasında Ahmet Pak, İbrahim Biz, Canan Özge Eğri, Kübra Baş gibi pek çok KOCAVlı vardı. İki akşam boyunca Vakfımızın dergilerine gönülden bağlı olanlar, o dergilere emek vermiş yazarlarımızı dinlemek için uzaktan da olsa buluştular.  

Genç-İz, 27 Aralık Pazar günü Düşünce Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Rengâhenk ile KOCAV Bülteni’nin Danışma Kurulu Üyelerinden Mezunumuz Arş. Gör. Esra Gültekin ve yine Düşünce Dergisi’nin Yayın Kurulu üyelerinden Arş. Gör. Ali Kürşat Sak ile Dr. Erhan Akkaş’ı ağırladı. Konu yelpazesinin oldukça geniş olduğu program, soru ve cevaplarla ilerleyerek sohbet niteliğinde gelişti. Dergiciliği çıkış noktası alarak başlayan sohbet, yazı yazmanın zorlukları ve kolaylığı üzerinde durularak devam etti. Yazmanın güzel ve verimli taraflarına değinilerek yazarlık hakkında görüşlerle şekillendi. Arş. Gör. Gültekin, yazarken görüşlerine güvendiğimiz bir arkadaşımızdan aldığımız geri dönüşün önemine değindi. Katılımcılar program boyunca Arş. Gör. Gültekin, Arş. Gör. Sak ve Dr. Akkaş’ın kendi tecrübeleri ve tavsiyelerini de not aldılar. Programın bitiminde ise dinleyicilerden 3 kişiye hatıra olarak Arş. Gör. Gültekin’in tavsiyesi olan bir Mustafa Kutlu kitabı hediye edildi.

Genç-İz Kulübünün yılın ilk gününde misafirleri yine KOCAV’dan oldu. 1 Ocak Cuma günü gerçekleşen programa Vakfımızın yayınları olan KOCAV Bülteni, Rengâhenk ve Düşünce Dergisi’nde hem Danışma Kurulu görevlerini yürüten hem de yazarlık yapan mezunlarımızdan Dr. Öğr. Üyesi Mesut Aytekin davetliydi. Vakfımızın yayınları haricinde başka dergilerde de güncel yazılarını yazmaya devam etmekte olan Dr. Öğr. Üyesi Aytekin, sohbetine dergicilik ve yazarlık üzerinden başladı. Dr. Öğr. Üyesi Aytekin, iyi yazmak isteyenin mutlaka yazması gerektiğinin, yazının değerlendirmesi ve profesyonelleşmesinin ise ancak alışkanlıkla ve süreç içinde olabileceğinin üstünde durdu. Bir konunun başka bir konuyu açtığı sohbet, dergi ve yazarlıkla sınırlı kalmayarak filmler ve Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgeseli ile devam etti.  Programın nihayetinde, kendi tecrübeleri ile kitap ve film tavsiyelerini de katılımcılarla paylaştı. Programın sonunda 5 talihli arkadaşa Aytekin’in editörlüğünü üstlendiği KOCAV Yayınları Akademi Dizisi’nin ilk kitabı Yeni(lenen) Medya kitabı hediye edildi.

Genç-İz, iki programın sonunda ise konuşmacılar adına fidan bağışı yapmıştır. Uzun yıllardır istikrarlı şekilde yayımlanmaya devam eden KOCAV dergileri tecrübelerini aktarmaya devam ediyor.

Haber

Tuğçe KABAKCI (İhtisas 2)