23 Nisan 2024

KOCAV 2021 – 2021 Dönemi Anma Programları

KOCAV, medeniyetimizin birer aydınlatıcısı olan abide şahsiyetleri Anma Programları ile yad ederek vefanın en güzel örneklerini uzaktan da olsa yaşatmaya devam etti. Anma Programları, KOCAV TV Youtube kanalı üzerinden canlı olarak gerçekleştirildi. Yöneticiliğini Vakıf Mütevelli Heyeti ve Seminer hocalarımızın yaptığı üç programda birbirinden kıymetli konuklar ağırlandı.

“Dostlarının Gözünden İdris YAMANTÜRK”

Yönetici: Doç. Dr. Ümran AY SAY (Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi), Üzeyir DOĞAN (Yatırım Danışmanı) Konuşmacılar: Rasim CİNİSLİ (Eski Erzurum Milletvekili), Vecdi GÖNÜL (Eski Milli Savunma Bakanı), Prof. Dr. Fikret EREN (Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi), Nuri GÜRGÜR (Türk Ocakları Eski Genel Başkanı), Ökkeş ŞENDİLLER (Siyasetçi, Eski Milletvekili), Osman ÇAKIR (Yazar, Editör), Şerafettin YILMAZ (Avukat)Av. Dr. Ali ÜREY (KOCAV Başkanı),

KOCAV TV Youtube Kanalı (13 Mart 2021)

İlk konuşmacı Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey, Yamantürk’ün amaçlar kadar araçların da meşru olmasına çok önem verdiğinin altını çizdi. Ömrünü bu millete adamış bir değer olmasına rağmen, son zamanlarında bile “Bu millete borcumuz var.” diyen erdemli bir insan olduğunu vurguladı. Akabinde diğer konuklar ekonomik, siyasi ve sosyal birçok alanda ülkesine ve milletine hem maddi hem de manevi katkısı bulunan, iş hayatına ve ilkelerine bağlı, hizmet insanı İdris Yamantürk’ü özlem ve rahmetle andı. Program Vakıf Meclisi ve Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Hakkı Ertan’ın hatim duasıyla sona erdi.

“Vefatının 38. Yılında Prof. Dr. Erol Güngör’ü Anlamak”

Yönetici: M. Fatih Karakaya (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi) Konuşmacılar: Prof. Dr. Mehmet AKGÜL (Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi), Dr. Lütfü ŞEHSUVAROĞLU (Gazeteci-Yazar)

KOCAV TV Youtube Kanalı (10.04.2021)

KOCAV, kuruluş gayesini gerçekleştirme yolunda; eserleri ve fikirleriyle tanınıp anlaşılmasını görev saydığı, ilim dünyamızın çağını aşan düşünürü merhum Prof. Dr. Erol Güngör’ü 38. ölüm yıl dönümünde andı. Prof. Dr. Akgül, eserleri bakımından Erol Güngör’ün en büyük arzusunun Osmanlı’dan Cumhuriyet‘e kadarki Türk modernleşme tarihimizdeki eksikleri tespit ederek dünyanın karşısına alternatif bir medeniyet modeli ortaya koymak olduğunu belirtti. Akabinde Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu, Erol Güngör’ün hafıza ve psikoloji hakkında yapılan çalışmalarından örnekler verdi.

“Vefatının 2. Yılında Dostlarının Gözünden Yaşar Erdinç “

Yönetici: Doç. Dr. Ümran AY SAY (Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi), Üzeyir DOĞAN (Yatırım Danışmanı) Konuşmacılar: Av. Dr. Ali ÜREY (KOCAV Başkanı), Barış ESEN (Gazeteci ve Televizyoncu), Dr. Metin YILMAZ (MEF Üniversitesi Genel Sekreteri), Cihangir BAŞEĞMEZ (Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Eski Daire Başkanı), Dr. Mahfi EĞİLMEZ (Ekonomist ve eski Hazine Müsteşarı), Dr. Fatih HASDEMİR (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Genel Sekreteri), İsmail Hamdi GÜRCAN (Bacanağı), Murat AKTAŞ (iş arkadaşı), Prof. Dr. Erhan ASLANOĞLU (Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı), Erol GÜRCAN (öğrencisi), M. Hakkı ERTAN (Vakıf Mütevelli Heyeti Üyesi), Fatih HASDEMİR (Öğrencisi), Hikmet ERDİNÇ (Eşi), Burak ERDİNÇ (Oğlu)

KOCAV TV Youtube Kanalı (17 Ağustos 2021)

KOCAV Vakıf Meclisi Üyelerimizden ve Seminer hocalarımızdan, ekonomi dünyasının sayılı isimlerinden olan Dr. Yaşar Erdinç, hocamızı rahmetle andık. Dr. Erdinç’i farklı yönleriyle tanıma fırsatı bulduğumuz program, Vakıf Meclisi Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Hakkı Ertan hatim duasıyla sona erdi.                                                     

Hazırlayan:

Nilhan DİLEKLİ (Gelişme 2)