6 Aralık 2023

“Uluğbeyler KOCAV’ın Bir Vefa Göstergesidir”*

“Vakfımız her daim milletine hizmet etmiş, gönül vermiş büyüklerine vefasını göstermeye çalışmaktadır. Hakka Yürüyen KOCAVLILAR, Anma Toplantıları, Üstat Ziyaretleri, Ahde Vefa Sunumları, Özel olarak çıkardığımız dergilerimiz bu Vefa etkinliklerimizden öne çıkanlardır.

Bundan 3 yıl önce başlattığımız belgesel projemiz “Uluğbeyler” serisi ile de bu vefa etkinliklerimizi görsel boyuta taşıdık. ‘Uluğbeyler’ ile hayatta ya da Hakk’ın rahmetine kavuşmuş, başta ilim adamı, işadamı, sanatkar olmak üzere Türk Kültürü’ne hizmet etmiş ve eden her kesimden şahsiyeti konu ediyoruz.

KOCAV’ın amaçlarından biri nasıl ki münevverler yetiştirmekse bir diğer amacı da mevcut münevverlerin tarihte layık olduğu yeri almasını sağlamaktır. Vefa, KOCAV’ın olmazsa olmazıdır. Uluğbeyler Süheyl Ünver belgeseli, bu düşüncenin bir  ürünüdür.

İlkini Turan Yazgan, ikincisini Emin Işık olarak belirlediğimiz belgesellerimizin üçüncüsü ülkemizde tıp, kültür ve sanat tarihi denince akla gelen ilk isim Süheyl Ünver oldu. Doktorluğu dışında tezhip, ebru, hat, minyatür, katı’ gibi pek çok sanatımızın tanıtılmasında ve yaygınlaşmasında önemli hizmetleri bulunan Süheyl Ünver, kültürel değerlerimizin kaybolmaması için büyük çaba sarf etmiştir.

Ünver, Türk kültürünün farklı alanlarında birçok çalışmaya imza atmış, yüzlerce öğrenci yetiştirmiş ve ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde temsil etmiştir. Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgeseli’nde, Ünver’in Türkiye’de tıp tarihi araştırmalarının temellerini atması, hat, tezhip, minyatür ve mimarî eserlerin tespiti ve tanıtımı noktasında olağanüstü gayret ve hizmetleri, arşivcilik çalışmaları ve Türk kültürü ve tıp tarihine olan katkısı anlatıldı.

Bu belgesellerin Vakıf mezun ve öğrencilerimizin emekleriyle hayata geçirilmeleri ise ayrı bir mutluluk ve gurur kaynağıdır. KOCAV, gençleri her fırsatta destekleyerek Türkiye’nin geleceğe umutla bakacağı bir nesil yetiştirmek için, tüm mensup ve mezunları ile tek yürek olarak çalışmaktadır.

Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgesel projemizin hayata geçmesinde emeği bulunan danışmanlarımız Gülbün Mesara, Prof. Dr. Ergün Yolcu, Mezunumuz, Vakıf Meclis ve Mütevelli Heyeti Üyemiz Mesut Aytekin’e ve belgesel ekibine çok teşekkür ederim. Uluğbeyler belgesel serimizi destekleyen Kültür ve Turizm bakanlığımıza, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne ve katkıda bulunan tüm kurumlarımıza ayrıca teşekkür ederim.

İnşallah Uluğbeyler projemiz ‘Uluğbeyler Mehmet Niyazi’ ile devam edecek. Galamıza teşrif eden tüm konuklarımıza bir kez daha teşekkür eder, iyi seyirler dilerim.”

*Vakıf Başkanımız Av. Dr. Ali Ürey’in Uluğbeyler Süheyl Ünver belgesel galasında yaptığı konuşmanın tam metnidir.