21 Haziran 2024

Seminer Hocalarımıza Cumhurbaşkanlığı Ödülü

Prof. Dr. Haluk Dursuna Cumhurbaşkanlığı Vefa Ödülü

Seminer hocalarımızdanmerhum Prof. Dr. Ahmet Haluk DursunCumhurbaşkanlığı 2019 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde “Vefa” ödülüne layık görüldü.Hocamıza bu ödül, kültür ve medeniyetimizin günümüze aktarılması yolunda gösterdiği emek,  kazandırdığı eserler ve gençler için yapmış olduğu çalışmalar dolayısıyla verilmiştir.

Kültürün en büyük meselesi, modernizm sonrasındaki süreçte muhafazası ve yeni nesillere aktarılmasıdır. Hocamız bu amaçla Türk kültürü ve tarihi konusunda yaptığı çalışmalarla akademik alanda büyük katkılar sağlamasının yanı sıra, başta gençler olmak üzere tüm toplumu derinden etkilemiş mümtaz bir şahsiyetti. Medeniyetimizin en zarif detaylarına hâkim, coğrafyamızın en ücra köşelerine kadar gezen, gerçek bir İstanbul sevdalısı Dursun Hocamızın kıymetli eserleri, kültür ve sanat içerikli programları ve farklı kategorilerde birçok ödülü bulunmaktadır.

Ahmet Haluk Dursun hocamızın ruhu şad, makamı cennet olsun.

Prof. Dr. Ahmet Haluk DURSUN

Kendini milli kültür davasına ve bu davayı sahiplenecek genç nesiller yetiştirmeye adamış müstesna bir vazife adamı olan Dursun,1957 yılında Kocaeli’nde doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Son Çağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kürsüsünü bitirdi. Ardından Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktorasını Yakın Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı’nda tamamladı. Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi sahasında tarih doçenti,sonrasında Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Yakın Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı’nda profesör oldu.

2007 yılında İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü vekili olarak görev yaptı. 2006-2012 yılları arasında Ayasofya Müzesi Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Dursun, 2009-2011 yıllarında Ayasofya Müzesi Müdürlüğü görevini üstlendi. 2014 yılında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı. 2019 yılının Ağustos ayında Van’ınErciş ilçesinde müessif bir kaza sonucu vefat etti.

Seminer Hocalarımızdan Fuat Başar’a Cumhurbaşkanlığı Geleneksel Sanatlar Ödülü

Seminer Hocalarımızdan Hattat ve Ebru Sanatçısı Fuat Başar,Cumhurbaşkanlığı 2019 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Geleneksel Sanatlar Ödülü’ne layık görüldü.Bu ödül Hocamıza, hat ve ebru sanatlarının yeni nesillere aktarılması, sevdirilmesi ve öğretilmesindeki üstün gayret ve çabalarındandolayı verildi.

Başar, yurt içi ve yurt dışında 100’ün üzerinde karma ve ferdî sergi açtı, birçok öğrenci yetiştirdi. Çalışmalarına hâlen Küçük Ayasofya’daki atöyesinde devam etmektedir.

Fuat Başar

Başar,1953 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı.Erzurum Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görmeye başladı. Bu sırada Hüsn-i Hat ile ilgilendi. 1980’de İstanbul’a yerleşerek Merhum Hattat Hamid Aytaç’tan hat icazeti, 1989’da Mustafa Düzgünman’dan ebru icazeti aldı.

Haber: Hacergül Aybala TÜZÜN (Gelişme1)