25 Mart 2023

Rahmetli Prof. Dr. Ali Murat Daryal Hocamızın Eşi Prof. Dr. Yıldız Daryal’ı Ziyaret Ettik

“Kendilerini çarçabuk unutanların yerine Baktım;

ölüler Fatiha okuyor birbirlerine” Arif Nihat ASYA

Hayatı boyunca sıklıkla bu mısrayı okuyan birinin ardındakilerce hatırlanmak gibi bir gayesinin olmayacağı aşikârdır. Yine böyle insanlar için hayatın lezzet ve gayesi, rıza-i ilahi peşinde koşmaktan başka bir şey de değildir. Onlar ki ölümün yaklaştığı son saate kadar hala çalışmalarını sürdürmüş; ömrünü kitaba, kaleme ve gençliğe bildiklerini anlatmaya adamış, her daim ümmet için endişelenmiş ve doğru bildiklerini her yerde savunmasını bilmişlerdir. Tüm bu hasletler de böylesi mert insanların unutulmak bir yana özlem ve saygıyla anılmasını kaçınılmaz kılmıştır.

Özlemle andığımız güzel insanlardan biri de geçtiğimiz yıl 16 Mart’ta kaybettiğimiz, KOCAV’ın çok kıymetli Seminer hocalarından Prof. Dr. Ali Murat Daryal’dır. İlerleyen yaşına rağmen aşk ve heyecan dolu olan, öğretmeye ve öğrencisine tutkun olan hocamızın bitmeyen enerjisiyle anlattığı derslerin tadı hala damağımızda değil midir? “Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler” malum. Bundan sebep yakın arkadaşlarının “deliler padişahı”dır o; hak yolunda sözünü esirgemez, mücadelecidir, haksızlığa boyun eğmeyen ve çokça zeki bir tabiata sahiptir. Halka değil Hakk’a yaranmak ister.

“Hocamızla Gurur Duyuyoruz”

Prof. Dr. Daryal hocamızla gönül bağımızı tazelemek ve hatırasını bir kez de en yakınından dinlemek üzere KOCAV’dan bir heyetle hocamızın eşi Yıldız Daryal hanımefendiye ziyaret gerçekleştirdik. 26 Haziran günü Kozyatağı’ndaki evine konuk olduğumuz Yıldız hanımın içten ve güzel sohbetiyle Ali Murat hocamızla bir kez daha tanışmış olduk. Hocamızın gençliğinde idealleri uğruna yaşadığı zorluklardan evdeki çalışma disiplinine, öğrencilerine olan aşırı düşkünlüğünden muhtaç öğrenciler için yakasını bırakmadığı dostlarına kadar birçok anıyı kâh gülerek kâh özlemle anlattı bizlere. Biz de böylesi bir hocanın talebesi olmakla gurur duyduk bir kez daha.

Hatıraları Kitap Oldu

Yıldız hanım eşine olan vefasını yine eşinin yolu ile kalem ile yapmış ve seneyi devriyesinde birçok dostunun hoca için yazdığı yazıları derlediği bir kitap yayımlamış. Ali Murat hocamızın aziz hatırasını taze tutmak için bastırdığı bu kitaptan bize de hediye eden Yıldız Hanım’a misafirperverliği için teşekkür ederek ziyaretimizi sonlandırdık. Son sözü, Prof. Dr. Daryal hocamızın arkadaşlarından Prof. Dr. İsmail Kara’ya bırakalım:

“Sağ arka cebi fakirlerin cebiydi. Kendine ait cepler ise umumiyetle boştu. Meczup tarafları vardı, salabet-i diniye sahibiydi. Gözü yaşlıydı. Yetimleri, fakir talebeleri kime bırakıp gitti acaba? Bilenler söylemez, söyleyenler bilmez. Allah rahmet eylesin. İneceği kabirden rahmet deryaları aksın.”

Hazırlayan

Tuğba ÇETİNKAYA (KOCAVlı Mezun)